Ścieżki fascynacji – polskie plakaty o Meksyku 1949-2010

8 - 31 marca 2019

Galeria Format B1

Kurator wystawy: Jacek Szelegejd

Pomysł stworzenia elektronicznej książki poświęconej polsko-meksykańskim kontaktom kulturalnym powstał już w zasadzie na pierwszym spotkaniu zespołu pracowników Muzeum Plakatu w Wilanowie z nowoprzybyłym wówczas do Warszawy Ambasadorem Meksyku, Alejandro Negrinem i jego ekipą. Centralną postacią tego zbioru miał być polski artysta grafik, Wiktor Górka (1922-2004), który przez ponad siedem lat mieszkał i pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Puebla, a później do końca życia utrzymywał związki z „drugą ojczyzną”. Katalizatorem i główną osią wydawnictwa miały zostać polski plakat i meksykańskie kino – dziedziny sztuki, które w obu krajach przeżywały przed kilkudziesięciu laty „złote okresy” w historii.

Nikt z nas nie spodziewał się „odkrycia” aż tak dużej, ważnej i wizualnie pięknej kolekcji. Okazało się bowiem, że obustronne kontakty w niezbyt odległej, choć chyba zbyt szybko zapominanej przeszłości, były intensywne i dotyczyły ważnych (nie tylko z punktu widzenia naszych krajów) wydarzeń.