Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Lekcje w muzeum

 
Lekcje na wystawie "Odkłamywanie mitów? Plakaty kubańskie lat 60. i 70. XX wieku na tle twórczości plakatowej w Polsce i Czechosłowacji"
(do 20 października 2019)
 
 
Dla szkół podstawowych
 
Plakat –  sztuka ulicy
Plakaty możemy spotkać na tablicach ogłoszeń i ulicznych słupach. To druki, które mają informować i reklamować. Niektóre z nich są jednak czymś znacznie więcej niż zwykłym afiszem. Ich piękna kolorystyka, liternictwo, połączenie przekazu i obrazu sprawia, ze zatrzymujemy się w codziennym pędzie. Artyści zapraszają nas do świata własnej wyobraźni, skojarzeń i snów interpretując historię, kulturę i codzienność. Takie plakaty docierają do odbiorców niezależnie od wieku, wykształcenia czy znajomości języka. To sztuka dla wszystkich, sztuka ulicy. Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowymi dziełami sztuki jakimi są plakaty i stworzenie własnych projektów.
 
 
Dla szkół ponadpodstawowych
 
Plakat jako tekst kultury. Warsztat dyskusyjny
W pisaniu wypracowań i przygotowaniu wypowiedzi na egzamin maturalny z języka polskiego często nawiązuje się do dzieł sztuki rozumianych jako teksty kultury. Porównamy plakaty do ekranizacji literatury m.in. Wesela, Chłopów czy Zbrodni i kary jakie powstawały w Polsce, Czechosłowacji i na Kubie. W prezentowanych na wystawie plakatach poszukamy odniesień do historii, polityki i kultury a także odczytamy zawarte w nich treści symboliczne.
 
Dysponujemy pulą bezpłatnych lekcji muzealnych, realizowanych w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Kultura Dostępna”.
 
Informacje i zapisy na lekcje muzealne i zwiedzanie z przewodnikiem Bożena Pysiewicz,  tel 22  842 26 06 wew. 119