Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Odkłamywanie mitów? Plakaty kubańskie lat 60. i 70. XX wieku

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE
Odkłamywanie mitów? Plakaty kubańskie lat 60. i 70. XX wieku
na tle twórczości plakatowej w Polsce i Czechosłowacji

 

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

24 sierpnia / sobota / godz. 11.00

20 października / niedziela / godz. 15.00

Zwiedzanie wystawy z kuratorem Jackiem Szelegejdem
bilety (12 zł i 8 zł) / ok. 60 min.

 

 

 

RODZINNE NIEDZIELE
Plakat – sztuka ulicy
warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat i ich opiekunów
8 wrześni
a i 13 października / niedziela / godz. 14.00

Plakaty możemy spotkać na tablicach ogłoszeń i ulicznych słupach. To druki, które mają informować i reklamować. Niektóre z nich są jednak czymś znacznie więcej niż zwykłym afiszem. Ich piękna kolorystyka, liternictwo, połączenie przekazu i obrazu sprawia, że zatrzymujemy się w codziennym pędzie. Artyści zapraszają nas do świata własnej wyobraźni, skojarzeń i snów interpretując historię, kulturę i codzienność. Podczas warsztatów porównamy wybrane plakaty kubańskie, czechosłowackie i polskie oraz zaprojektujemy własne druki zgodnie z zasadami tworzenia plakatów.
bilety (12  zł i 8 zł) / ok. 90 min / zapisy

 

 

SPOTKANIA DLA MATURZYSTÓW I LICEALISTÓW

Plakat jako tekst kultury
13 października / niedziela / godz. 16.00

W pisaniu wypracowań i przygotowaniu wypowiedzi na egzamin maturalny z języka polskiego często nawiązuje się do dzieł sztuki rozumianych jako teksty kultury. Porównamy plakaty do ekranizacji literatury m.in Wesela, Chłopów czy Zbrodni i kary jakie powstawały w Polsce, Czechosłowacji i na Kubie. W prezentowanych na wystawie dziełach poszukamy odniesień do historii, polityki i kultury oraz odczytamy zawarte w nich treści symboliczne.
wstęp bezpłatny / ok. 90 min

 

 

MAMY W MUZEUM. SPOTKANIE DLA RODZICÓW NA URLOPACH MACIERZYŃSKICH I OJCOWSKICH
Uwaga! Plakat
25 września / środa / godz. 11.00

Plakat jako sztuka ulicy jest egalitarny. Język obrazu, skojarzeń, połączenie tekstu i przedstawień powinno być zrozumiałe, zwracać uwagę, przykuwać wzrok. Podczas spotkania zobaczymy opowiedzianą obrazem historię rewolucji kubańskiej z wizerunkami jej głównych bohaterów  Ernesta „Che” Guevary i Fidela Castro. Porównamy jak twórcy grafiki użytkowej z Kuby, Czechosłowacji i Polski w obrębie tych samych tematów ukazywali i interpretowali dzieła światowej  kinematografii  i zastanowimy się czy język plakatu jest uniwersalny, niezależny od kraju, w którym dzieło jest tworzone?
Podczas spotkania zapewniamy swobodną atmosferę  na wystawie, możliwość wejścia z wózkiem do galerii oraz wrażliwość i otwartość prowadzących również na potrzeby towarzyszących rodzicom niemowlaków.
bilety (12  zł i 8 zł) / ok. 75 min


WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI 

Język plakatu. Kultura, społeczeństwo, historia
21 września / sobota / godz. 13.00

Zapraszamy nauczycieli – wyjątkowych użytkowników sztuki do wspólnego poznawania języka plakatu. Zobaczymy opowiedzianą obrazem historię rewolucji kubańskiej z wizerunkami jej głównych bohaterów  Ernesta „Che” Guevarę,  Fidela Castro a także wizerunki Lenina czy plakaty związane z świętem 1. maja i wojną w Wietnamie. Porównamy jak twórcy grafiki użytkowej z Kuby, Czechosłowacji i Polski w obrębie tych samych tematów ukazywali i interpretowali dzieła światowej  kinematografii i czym różnią się plakaty do filmów Andrzeja Wajdy Wesele i Ziemia Obiecana, które powstawały  w Polsce i na Kubie.
Gwarantujemy, że dzięki naszym wskazówkom, język plakatu, okaże się prosty, zrozumiały i przyjazny.
wstęp bezpłatny / ok. 120 min / zapisy

 

SPOTKANIE DLA SENIORÓW
Wiek plakatu. Wydarzenie współtworzy Warszawskich Dni Seniora 2019
30 września / poniedziałek / godz. 13.00

Lata 60. i 70. XX wieku to czas największego boomu plakatowego w historii tego medium zarówno w Polsce jak również w Czechoslowacji i na Kubie. Był to również wyjątkowy moment w historii plakatu i wielu malarzy sięgało po ten środek artystycznej wypowiedzi. Podczas spotkania zobaczymy opowiedzianą obrazem historię rewolucji kubańskiej z wizerunkami jej bohaterów  Ernesta „Che” Guevary i Fidela. Porównamy jak twórcy grafiki użytkowej z Kuby, Czechosłowacji i Polski w obrębie tych samych tematów ukazywali i interpretowali dzieła światowej  kinematografii i czym różnią się plakty do filmów Andrzeja Wajdy, które powstawały w Polsce i na Kubie. Zastanowimy się czy język plakatu jest uniwersalny, niezależny od kraju, w którym dzieło jest tworzone?

wstęp bezpłatny / ok. 75 min

Warszawskie Dni Seniora (21 września – 1 października 2019 r.) to ponad 420 bezpłatnych, bądź atrakcyjnych cenowo wydarzeń skierowanych do seniorów w całej Warszawie. Więcej informacji: www.wds.org.pl / www.senioralna.um.warszawa.pl

 

 

SPOTKANIE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH
Słowo, symbol, metafora, znak. Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier
13 października / niedziela / godz. 12.30

Plakaty jako egalitarna sztuka ulicy używają języka symboli i metafor. Znak, obraz, skojarzenie, połączenie tekstu i przedstawień powinno być zrozumiałe, zwracać uwagę, przykuwać wzrok. Podczas spotkania zastanowimy się czy istnieje uniwersalny język obrazu i czy przedstawienia takie jak czaszka, zaciśnięta pięść, aureola czy złamany krzyż jest tak samo odczytywany w Polsce, Czechosłowacji i na Kubie?
wstęp bezpłatny / ok. 75 min

 

 

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM (PJM)
Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier

13 października / niedziela / godz. 15.00
Wystawa prezentuje wybór 168 plakatów z Kuby, Czechosłowacji i Polski z lat 60. i 70. XX wieku, czyli złotego czasu rozwoju plakatu artystycznego w tych krajach. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania czy dyskurs o „narodowych szkołach” w twórczości plakatowej jest uzasadniony? Czy plakat artystyczny to skrajnie zindywidualizowane kreacje twórców, które winno się rozpatrywać jako niepowtarzalny wytwór ludzkiego geniuszu czy też postrzegać je w kontekście szkół narodowych? Szukając odpowiedzi na te pytania porównamy m.in. plakaty do filmów Andrzeja Wajdy, które powstawały w Polsce i na Kubie oraz plakaty propagandowe i polityczne powstające w tych krajach. 
wstęp bezpłatny / ok. 75 min

 

 
LEKCJE MUZEALNE
 

Plakat –  sztuka ulicy

Dla szkół podstawowych
Plakaty możemy spotkać na tablicach ogłoszeń i ulicznych słupach. To druki, które mają informować i reklamować. Niektóre z nich są jednak czymś znacznie więcej niż zwykłym afiszem. Ich piękna kolorystyka, liternictwo, połączenie przekazu i obrazu sprawia, ze zatrzymujemy się w codziennym pędzie. Artyści zapraszają nas do świata własnej wyobraźni, skojarzeń i snów interpretując historię, kulturę i codzienność. Takie plakaty docierają do odbiorców niezależnie od wieku, wykształcenia czy znajomości języka. To sztuka dla wszystkich, sztuka ulicy. Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowymi dziełami sztuki jakimi są plakaty i stworzenie własnych projektów.

 

 

 

Plakat jako tekst kultury. Warsztat dyskusyjny

Dla szkół ponadpodstawowych
W pisaniu wypracowań i przygotowaniu wypowiedzi na egzamin maturalny z języka polskiego często nawiązuje się do dzieł sztuki rozumianych jako teksty kultury. Porównamy plakaty do ekranizacji literatury m.in. Wesela, Chłopów czy Zbrodni i kary jakie powstawały w Polsce, Czechosłowacji i na Kubie. W prezentowanych na wystawie plakatach poszukamy odniesień do historii, polityki i kultury a także odczytamy zawarte w nich treści symboliczne.

 

 

 

 


ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Natura plakatu
Wystawa prezentuje wybór 168 plakatów z Kuby, Czechosłowacji i Polski z lat 60. i 70. XX wieku. Podczas oprowadzań zwrócimy uwagę na porównanie rozmaitych koncepcji i stylistyk artystycznych oraz sposobów i technik druku w podobnych lub w tych samych tematach podejmowanych przez artystów z Kuby, Czechosłowacji i Polski. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania czy dyskurs o „narodowych szkołach” w twórczości plakatowej jest uzasadniony? Czy plakat artystyczny to skrajnie zindywidualizowane kreacje twórców, które winno się rozpatrywać jako jednorazowy i niepowtarzalny wytwór ludzkiego geniuszu czy też postrzegać je w kontekście szkół narodowych? Zapraszamy do spotkań z historią, kulturą i obrazem społeczeństwa ukazanym na plakatach prezentowanych na wystawie.

 

 

 

Dysponujemy pulą bezpłatnych lekcji muzealnych i oprowadzań, realizowanych w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Kultura Dostępna”.
Informacje o programie oraz zapisy na lekcje muzealne i zwiedzanie z przewodnikiem Bożena Pysiewicz,  tel 22  842 26 06 wew. 119

 


Koordynatorka programu edukacyjnego