Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

B = Bauhaus

B = Bauhaus. Sto lat tradycji okiem Label Magazine
13 – 29 września 2019
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Galeria Frormat B2
Kuratorka: Aleksandra Lewadnowska
 
 
Pokaz „B = Bauhaus. Sto lat tradycji okiem Label Magazine” powstał we współpracy Muzeum Plakatu z magazynem „Label”.
Z okazji stulecia Bauhausu „Label” zaprosił 20 polskich ilustratorów i grafików do zaprojektowania plakatów, które miały pokazać, że ta niemiecka szkoła założona przez Waltera Gropiusa odcisnęła silne piętno także w naszej świadomości. Na pokazie prezentujemy zarówno plakaty współczesnych twórców oraz wybrane prace ze zbiorów Muzeum Plakatu, np. profesora Bauhausu Herberta Bayera i uczniów szkoły (w dosłownym tego słowa znaczeniu) i spadkobierców jej spuścizny.
Wpływ Bauhausu sięga nie tylko architektury, lecz także projektowania graficznego – szczególnie w obszarze nowoczesnego podejścia do tej dziedziny, które już u samych podstaw szkoły miało się wyzwolić z ciasnych, nieaktualnych podziałów pojęciowych sztuka-rzemiosło. Chociaż Bauhaus nie był całkowicie nową formułą – bardziej łączył i rozwijał wcześniejsze oraz równoległe dokonania awangardy w obszarze projektowania – zapisał się w kulturze jako symbol nowoczesnej komunikacji wizualnej.
Niniejszy pokaz stawia pytania: jak niemiecka szkoła była i jest interpretowana? Jak głęboko zapuściła korzenie (i nie chce puścić)? „B = Bauhaus” nie jest przeglądową wystawą próbującą całościowo opisać Bauhaus, który powinien być rozpatrywany jako Gesamtkunstwerk (dzieło totalne). Stanowi próbę uświadomienia, że oddziaływał na twórców od początku swego istnienia – i nieprzerwanie czyni to nadal.
 
Aleksandra Lewandowska / kuratorka pokazu
 
Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie:
21 września / sobota / godz. 11.00 i 12.00