SYNCZYZNA NA RATUNEK OJCZYŹNIE. W PUŁAPCE POLSKIEJ FORMY, CZYLI WITOLD GOMBROWICZ I POLSKA TOŻSAMOŚĆ.

Henryk Tomaszewski,...
niedziela / 23 lutego / godz. 12.00
Synczyzna na ratunek Ojczyźnie. W pułapce polskiej formy,  czyli Witold Gombrowicz i polska tożsamość.

W twórczości Witolda Gombrowicza odnajdziemy polemikę z narodowymi mitami, pisarzami - Mickiewiczem, Wyspiańskim czy Miłoszem oraz odniesienia do wydarzeń historycznych, politycznych i społecznych. Autor wielokrotnie demonstrował niechęć do uproszczonego rozumienia patriotyzmu, demaskując powierzchowność i zniewolenie polską formą. Na spotkaniu porozmawiamy o utrwalonych w powszechnej świadomości narodowych mitach i skonfrontujemy je z wybranymi wątkami twórczości Gombrowicza. Źródłem odniesień i porównań będą „Dzienniki”, „Wspomnienia polskie", „Trans Atlantyk", „Historia" oraz teksty publicystyczne pisarza.

Spotkanie poprowadzi Maria Kaminska - absolwentka Wydziału Polonistyki UW, słuchaczka studiów varsavianistycznych na Wydziale Historycznym oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich na UW. Przewodniczka po Warszawie, pilotka wycieczek, edukatorka w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Twórczość Gombrowicza była przedmiotem jej pracy maturalnej, dyplomowej, podyplomowej… dlatego w Roku Gombrowicza na Mazowszu, ogłoszonym przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, postanowiła „wrócić do Gombrowicza”  a efektami tego powrotu - dialogu z Mistrzem dzieli się podczas spacerów, wykładów i innych wydarzeń, o których można przeczytać na stronie Rok Gombrowicza na Mazowszu.

NA SPOTKANIE OBOWIĄZUJĄ BILETY NA WYSTAWĘ DO NABYCIA  PRZED SPOTKANIEM W KASIE MUZEUM
(12 ZŁ I 8 ZŁ)