Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

10 lipca 2017 roku zmarł Rene Wanner

Rene Wanner podczas...
Rene Wanner podczas...
Rene Wanner podczas...

Kolekcjoner, miłośnik i znawca plakatu, a nade wszystko przyjaciel twórców i instytucji uczestniczących w promocji i popularyzacji globalnej kultury plakatu. Właściwie człowiek instytucja, ogarnięty pasją kronikarską, dokumentujący ze szwajcarską precyzją kalendarium wydarzeń i odnotowujący wszystkie fakty dziejące się w orbicie plakatu.

 

Nie tylko koneser, ale także globtroter, obecny na wystawach i festiwalach plakatu na całym niemal świecie, mile widziany gość zaszczycający swą legendarną obecnością wernisaże. Był również począwszy od lat 90. częstym gościem Muzeum Plakatu w Wilanowie. Dzięki jego obecności, pasja i oddanie sztuce plakatu nabierały nowego wymiaru - swoim zainteresowaniem, otwartością i pasją łączył pokolenia projektantów wielu kultur z niemal wszystkich kontynentów. Przy całej swojej bezpośredniości, otwartości i naturalnej szczerości, miał także pozycję autorytetu i dysponenta ogromnej  wiedzy, którą szczodrze udostępniał wszystkim zainteresowanym. Miała ta jego misjonarska niemalże działalność w sobie coś z posłannictwa w staromodnym stylu. Ale potrafił uzbroić ją w nowoczesne instrumentarium, dzięki czemu stała się ogólnie dostępna. Znalezienie się w tej gigantycznej bazie danych, dla wielu było zaszczytem i nobilitacją. Dla historii dyscypliny, stało się źródłem nie do pominięcia.


Założona w 1997 r. witryna www.posterpage.ch – to nadal ważne miejsce w literaturze przedmiotu. Nie wiadomo jakie będą jej dalsze losy, już bez osoby jej głównego animatora. Byłoby jednak niepowetowaną stratą, gdyby to niezwykłe dziedzictwo miało zaniknąć wraz z odejściem jego twórcy.


Środowisko grafików uhonorowało już kiedyś jej autora specjalnie dedykowaną mu wystawą plakatów, których był głównym bohaterem. Teraz powinno wykazać podobną determinację, by jego dzieło mogło dalej trwać.


Chyba nigdy w przeszłości tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele, temu jednemu, niezwykłemu człowiekowi, który na trwale wpisał się w historię światowego plakatu.

 

http://www.posterpage.ch/div/memories/memories.htm

 

Zespół Muzeum Plakatu w Wilanowie