Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wystawy czasowe. Archiwum

Program edukacyjny towarzyszący wystawie POLSKA. RYSZARD KAJA (1962–2019)

1 lipca – 17 października 2021
 
DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY
 
OPROWADZANIA KURATORSKIE
4 lipca, 12 września, 17 października / niedziela / 12.00
Zwiedzanie wystawy z jej kuratorem Mariuszem Knorowskim. Podczas oprowadzania dowiemy się o genezie ekspozycji oraz ulubionych miejscach odwiedzanych przez Ryszarda Kaję i tematach, które podejmował w swoich plakatach, składających się na cykl „Polska”. 
 
75 minut /  bilety w cenie 12 i 8 zł 
 
 
OPROWADZANIA NIEDZIELNE
11, 18, 25 lipca; 8, 22, 29 sierpnia; 5, 19, 26  września; 3, 10, października / 12.00 i 13.00
Zwiedzanie wystawy z przewodnikami z Działu Edukacji MNW.
 
45 minut / bilety w cenie 12 i 8 zł 
 
 
OPROWADZANIE W PJM
26 września / niedziela / 14.00
Zwiedzanie wystawy z Markiem Laseckim, edukatorem MNW.
 
60 minut / bilety w cenie 12 i 8 zł 
 
LEKCJE MUZEALNE
Zajęcia mogą odbywać się online lub stacjonarnie.
 
Plakatowa podróż po Polsce
Lekcja dla przedszkoli i klas 1–3 szkoły podstawowej
Ryszard Kaja, autor plakatów prezentowanych na wystawie, uwielbiał podróżować po Polsce i po świecie, sam nazywał siebie włóczęgą. Wspomnienia z odwiedzanych miejsc zamieniał w obrazy pełne humoru i indywidualnych skojarzeń. Zapraszamy do wyruszenia w „plakatową podróż” po lasach, górach, miastach i wsiach, a także po historii Polski i narodowych zwyczajach.
 
 
Geografia Polski z plakatem
Lekcja dla klas 4–8 szkoły podstawowej
Ukształtowanie terenu, przyroda, gospodarka, rolnictwo, fauna i flora – to zagadnienia omawiane podczas lekcji geografii. Wszystkie te tematy odnajdziemy na plakatach Ryszarda Kai z cyklu „Polska”. Jego oryginalne przedstawienia regionów i miast to także lekcja historii, kultury i obyczajów w Polsce. 
 
A to Polska właśnie...czyli obrazowa definicja Polski 
Lekcja dla szkół ponadpodstawowych
Tytułowy cytat z Wesela Stanisława Wyspiańskiego odnosi się do ojczyzny, którą każda Polka i Polak nosi w sercu. Emocje, subiektywne skojarzenia i symbole odnoszące się do naszego kraju Ryszard Kaja zawarł w cyklu ponad 160 plakatów i nadał im wspólny tytuł: „Polska”. Jaka jest? Prowincjonalna i wielkomiejska, zabawna – z jeleniami na rykowisku czy gruszkami na wierzbie, wzruszająca – z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętą Górą Grabarką. Szlak Ryszarda Kai to wędrówka po polskich mitach, stereotypach i kompleksach, ale też pięknych kartach narodowej przeszłości, po różnorodności obyczajów i kultury oraz majestatycznej przyrodzie.
Dysponujemy pulą bezpłatnych zajęć na wystawie. Klasy, które chciałyby skorzystać z bezpłatnej lekcji, prosimy o przesłanie maila z uzasadnieniem na adres: mces@mnw.art.pl
 
SPOTKANIA WARSZTATOWE DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW
Portret Polski
sobota 25 września / godz. 11.00
 
Plakaty Ryszarda Kai z cyklu „Polska” dają możliwość konstruowania różnorodnych opowieści o historii, kulturze i przyrodzie Polski. Podczas warsztatów poznamy możliwości wytyczania szlaków, którymi możemy podążać wraz z plakatami Kai. Trop muzyczny, teatralny, filmowy, ścieżka polskich legend, baśni i ludowych zwyczajów, a także – nie mniej u Kai ważna – dzikiej przyrody. Odwiedzimy największe polskie miasta, ale także miasteczka i wsie oraz urokliwe miejsca spoza głównych szlaków. To wszystko pozwoli  na wykorzystanie na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie czy geografii obrazowych przedstawień polskich miejsc i miejscowości z plakatów Ryszarda Kai.
 

Prowadzenie: Aleksandra Lewandowska-Ferenc i Bożena Pysiewicz

ok. 120 minut / wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / zapisy:  – decyduje kolejność zgłoszeń

 
 
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
W zależności od obowiązujących wytycznych epidemiologicznych możliwe są zmiany w programie. Aktualne informacje o wydarzeniach towarzyszących wystawie znajdują się na stronie www.postermuseum.pl
 
Bilety i bezpłatne wejściówki na wydarzenia stacjonarne można nabyć za pośrednictwem strony https://bilety.mnw.art.pl/ oraz w kasie Muzeum  Plakatu w Wilanowie.
Rezerwacja oprowadzań i lekcji muzealnych dla grup pod numerami telefonów: 22 629 50 60  lub 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00).
 
Szczegółowe informacje dotyczące rezerwacji lekcji muzealnych dostępne są na stronie Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej MCES www.mnw.art.pl/mces
Koordynacja programu dla szkół i nauczycieli   / Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej.