Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

21 lipca 2017 zmarł Marian Nowiński

Malarz, rysownik, grafik, plakacista, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mistrz charakterystycznej, niespokojnej i pewnej kreski - osadzonej w doniosłej epoce Odrodzenia, oraz wibracji barwnych. Twórca skoncentrowany na człowieku jako głównym bohaterze- mówiący o dwoistości natury ludzkiej, określający wyimaginowany świat w skondensowanej formule o nakładających się znaczeniach. Autor nowatorskiej konwencji ikonograficznej zrealizowanej w Teatrze Jednego Znaku.


Jego prace (piękne, prowokujące, niepokojące, zmysłowe, bezpruderyjne, ironiczne, demistyfikacyjne plakaty z przekazem reklamowym; intensywne, eleganckie, znamienite, dynamiczne i konkwistadorskie prace malarskie, częstokroć zainspirowane dramatami i komediami „klasycznymi”) są nasycone obecnością cudotwórczą, o „magicznej mocy”

i magnetyzmie, do tego stopnia, że w tej atmosferze suspensu, przewyższają nawet wirtuozerię estetyczną przedstawionego obrazu.


Cytat zaczerpnięty z publikacji: Marcela de Ferrari, Rosalba Niccoli, Presente Magichein Liguria, Genova 1966 [w :] Marian Nowiński. Kolor, rysunek, ASP, Warszawa, 1999, s. 27
 

Marian Nowiński,...
Marian Nowiński,...
Marian Nowiński,...
Marian Nowiński,...
Marian Nowiński,...