50/ 50/ 50 - 50 plakatów, 50 grafików na 50-lecie Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

50/50/50

Galeria Prom Kultury Saska Kępa

ul. Brukselska 23, Warszawa

11 czerwca - 31 lipca 2016

wernisaż: 11 czerwca 2016, godz. 15

Kurator wystawy: Lech Majewski (Akadermia Sztuk PIęknych w Warszawie), Dawid Korzekwa (Stowarzyszenie Twórcow Grafiki Użytkowej)

50/50/50  to wystawa plakatów z okazji jubileuszu Biennale, która odbędzie się w galerii PROM Kultury Saska Kępa. Biennale było pierwszym świętem plakatu na świecie i od tamtej pory jednoczy wokół siebie środowisko projektantów graficznych. Wystawa, przygotowana przez Lecha Majewskiego i Dawida Korzekwę, kontynuuje tę tradycję oraz pokazuje różnorodność i bogactwo kultury wizualnej plakatu. Wystawie towarzyszyć będą wykłady wybranych artystów.

Pięćdziesięciolecie biennale to znaczący jubileusz. Przez ten czas gościliśmy wielu wybitnych twórców i ich plakaty, wśród nich takich, którzy odegrali wielką rolę w rozwoju grafiki projektowej. Wiele stworzonych przez nich plakatów odgrywało swym przesłaniem ważną rolę – społeczną, polityczną, kulturową czy reklamową. Biennale było graficznym zapisem miejsc, czasu, zdarzeń. (...)

Wystawa 50/50/50 jest trochę inna od pozostałych. Pokazujemy na niej 50 plakatów 50 twórców na 50 lecie biennale. Pamiętając przesłanie Józefa Mroszczaka, że biennale to przede wszystkim plakaty i ich twórcy, postanowiliśmy zrobić ją bez pomocy zestresowanych kuratorów. Poprosiliśmy pięćdziesięciu wybitnych artystów, aby nadesłali po jednej wybranej przez siebie pracy, powstałej w dowolnym okresie. Prezentujemy je w Galerii PROM Saska Kępa w Warszawie.

Prof. Lech Majewski

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)