Cykl "Wokół 1918"

Autor nieznany,...

Projekt Do czynu! Badania i konserwacja 25 polskich plakatów niepodległościowych z lat 1915­-1930 przeprowadzony w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakładał badania i pełną konserwację najważniejszych polskich plakatów z okresu walk o odzyskanie niepodległości pochodzących ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Realizacja projektu miała miejsce w 2017 roku.

Wybrane do projektu obiekty, często unikatowe i wartościowe pod względem artystycznym i dokumentarnym, były w złym stanie zachowania, co wykluczało ich ekspozycję. Aby umożliwić właściwą prezentację plakatów wykonano badania materiałowe, w tym pilotażowy program badań fotodegradacji druku przy użyciu nowoczesnych metod instrumentalnych, muzealia poddano pracom konserwatorskim. Przeprowadzono również badania historyczne, mające na celu poszerzenie wiedzy o twórcach i ikonografii dzieł. Rezultaty tych badań przedstawiane są w cyklu „Wokół 1918”. Zrealizowane w ramach projektu prace pozwolą na przygotowanie obiektów do planowanej w Muzeum Plakatu w Wilanowie wystawy poświęconej obchodom stulecia odzyskania niepodległości.

Małgorzata Myślicka

Konserwator