Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Książka"Dzika grafika. Pięć dekad ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967-2017" już w sprzedaży!

Zapowiadana publikacja podsumowująca wystawę Muzeum Plakatu w Wilanowie pt. „Dzika grafika. Pięć dekad ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967-2017” ujrzała właśnie światło dzienne! Książka pod redakcją Michała Wardy, według projektu Jakuba Hakobo Stępnia jest już dostępna w naszym kiosku muzealnym. Katalog opatrzony wstępem dr Piotra Rypsona, z-cy dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Mariusza Knorowskiego, kuratora Muzeum Plakatu w Wilanowie, przynosi obszerne, wnikliwe i nowatorskie w spojrzeniu na problematykę polskiej sztuki ulicznej eseje kuratorów wystawy: Marcina Rutkiewicza i Tomasza Sikorskiego. Publikacja przygotowana w równoległej polskiej i angielskiej wersji językowej, zawiera ponadto fotoreportaż z wernisażu wystawy Piotr Syndomana oraz kompletny katalog rzeczowy obiektów prezentowanych na wystawie.

Dzika grafika. Pięć dekad ulicznej dywersji wizualnej w Polsce 1967-2017, red. Michał Warda

Muzeum Plakatu w Wilanowie 2017

format 200 mm x 246 mm, liczba stron: 176

nakład 500 egz.

ISBN 978-83-7100-408-7

Cena: 70 PLN

(…) „Dziką grafikę” można opisać jako język, którym społeczeństwo zaczyna rozmawiać ze sobą, gdy istniejące kanały masowej komunikacji stają się z jakichś względów niewystarczające, są na przykład kontrolowane lub cenzurowane. Czasem też nie nadają się po prostu do przekazywania określonych treści, gdyż sama postać wiadomości jest informacją.”
Marcin Rutkiewicz, kurator wystawy

(…) Asystemowa i antystystemowa dzikość, niezależność i samowola stanowią w twórczości ulicznej wartości szczególne, gdyż w różnych kontekstach politycznych mogą być wyrazem indywidualnego protestu i stać się zalążkiem przemiany. O tym, że król jest nagi, głośno powie ulica, która widzi wszystko przenikliwym wzrokiem dziecka, jeszcze kulturowo „nieustawionym”, odpornym na stadne idee i niepopadającym w iluzje. Dlatego: niech żyje dzikość! Niech żyją samowola ulic i free internet, nasze bezpieczniki.
Tomasz Sikorski, kurator wystawy