Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Leszek Hołdanowicz 1937-2020

Leszek Hołdanowicz,...

Grafik – projektant, twórca plakatów, znaków, okładek płytowych i grafiki wydawniczej. Wybitny pedagog związany przez wiele lat z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Zajmował się plakatem już od lat 50. XX wieku. Zafascynowany techniką sitodruku, relacjami czerni i bieli, zgeometryzowaniem form, uproszczeniem i multiplikacją, wykształcił indywidualną postawę twórczą, która stanowiła reakcję na zjawisko tzw. polskiej szkoły plakatu.

 

Szukam zależności pomiędzy myśleniem abstrakcyjnym, pojęciowym, a obrazowym, czyli przedmiotowo-zmysłowy. W matematyce i geometrii znajduję potwierdzenie własnych intuicyjnych poszukiwań.*

 

Leszek Hołdanowicz jest autorem wielu prac zaliczanych do kanonu dzieł polskiej sztuki plakatu, m.in.: francuskojęzycznego plakatu do filmu Aleksandra Forda Ósmy dzień tygodnia, plakatu do filmu Pasażerka w reżyserii Andrzej Munka i Requiem dla 500 tysięcy Jerzego Bossaka i Wacława Kaźmierczaka oraz plakatu do spektaklu Zmierzch w Teatrze Ateneum.

 

Projektował także dla Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jest autorem logo Fundacji Sztuki Plakatu, działającej przy Muzeum Plakatu w latach 90. XX w. oraz plakatów do wystaw: Plakat polityczny WAG z 1971 roku oraz cyklu prac Hubert Hilscher z 2015 roku.

 

*Leszek Hołdanowicz. Plakaty, grafikony, varia, Warszawa, Akademia Sztuk Pięknych, 2009, s. 269