Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Milton Glaser 1929-2020

30-06-2020
Milton Glaser,...
Milton Glaser, New...
Milton Glaser, lata...

Milton Glaser ( 26 czerwca 1929, NY – 26 czerwca 2020, NY) - zmarł w Nowym Jorku w dniu swoich 91 urodzin.

Legendarny amerykański grafik, ilustrator, autor ponad 300 plakatów zaprojektowanych dla klientów z branży: wydawniczej, muzycznej, teatralnej, filmowej, był twórcą wielu powszechnie rozpoznawalnych logotypów w tym słynnego logo miasta ”I Love NY”.
Jego prace znajdują się m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Victoria & Albert Museum w Londynie,  Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Uczestniczył w wielu pierwszych edycjach Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Był członkiem AGI.

Milton Glaser pochodził z rodziny żydowskich emigrantów z Węgier. Urodził się w Nowym Jorku,  gdzie później ukończył słynną uczelnię The Cooper Union . Studiował również w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. Po powrocie z Włoch w 1954 roku z kolegami ze studiów stworzył Push Pin Studios, którego został dyrektorem artystycznym. Znakiem rozpoznawczym studia były jasne kolory i humorem podszyty surrealizm. Wspólnie stworzyli kreskówkowy styl  zwany "Yellow Submarine”, który został spopularyzowany przez animowany film Beatlesów z 1968 o tym właśnie tytule. Styl ów można było podziwiać na okładkach książek, płyt, w reklamach i czasopismach. Jeden z najsłynniejszych plakatów Glasera powstał w 1966 roku. Jest to utrzymany w stylu pop-art profilowy portret Boba Dylana z charakterystycznymi kosmykami włosów, które mienią się psychodelicznymi barwami. Plakat został dołączony do płyty „Bob Dylan Greatest Hits”.


Artysta był również jednym z założycieli "New York Magazine", z którego odszedł razem z całą redakcją tuż po przejęciu tytułu przez Roberta Murdocha.


W 1974 r. założył własne studio graficzne na Manhattanie (Milton Glaser Inc.)


Jednym z najsłynniejszych dzieł Miltona Glasera jest logo ”I Love NY”, które artysta zaprojektował w 1977 roku na potrzeby kampanii promującej turystykę w Nowym Jorku z sercem zamiast słowa Love.


Był też twórcą fontu Glaser Stencil nazwanego tak  na jego cześć.


Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami nowojorski artysta otrzymał z rąk Baraka Obamy w 2009 roku National Medal of Arts. Był pierwszym grafikiem projektowym, który otrzymał to wyróżnienie.