Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Moniuszo i jego świat w plakacie - nowy pokaz w Muzeum Plakatu

Moniuszko i jego świat w plakacie

8 - 31 marca 2019

Galeria Format B1 – Antresola

Kuratorka pokazu: Aleksandra Oleksiak

 

Moniuszko napisał więcej utworów niż Chopin, nieco mniej niż Liszt, a mimo to nie doczekał się jak dotąd żadnej współczesnej monografii. Większość dzieł scenicznych z okresu jego studiów w Berlinie i w Wilnie była dotychczas nieznana. Do tej pory nie wydano drukiem kompletu jego dzieł operowych, a jego najsłynniejsze opery (Halka i Straszny Dwór) znamy z XX wiecznych opracowań.

 

W Muzeum Plakatu w Wilanowie pokazujemy 31 wybranych plakatów z lat 1951-2001 w tym projekty znanych scenografów Andrzeja Sadowskiego czy Tadeusza Gryglewskiego, oprócz tego plakaty zapowiadające różne inscenizacje m.in. Hrabinę z 1951 r. Leona Schillera, a także te jubileuszowe wydane z okazji 100 lat od wystawienia: Halki, Hrabiny i Strasznego Dworu w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

Rok 2019 – w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora – Sejm RP ustanowił Rokiem Moniuszkowskim. W całej Polsce przygotowano szereg wydarzeń, które mają przybliżyć i uhonorować osobę i pozostawione dzieło. Szczegółowy program wydarzeń na stronie www.moniuszko200.pl

Więcej o pokazie