Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Muzeum Plakatu poleca: Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje

il. Janusza...

Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje
19 kwietnia- 10 maja 2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
wernisaż: 19 kwietnia 2018 (czwartek), godz. 17

Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej gościnnie w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt | Plaza; Lublin, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Kuratorka: dr Krystyna Rybicka
Wstęp wolny

Janusz Grabiański (1929–1976) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, zaproponował czytelnikowi/czytelniczce bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw.


Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami, m.in. w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów Elementarza Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.


Na wystawie w Galerii Labirynt | Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, zostanie zaprezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory nigdzie pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do "Cudownej podróży" Selmy Lagerlöf oraz makiety znaczków pocztowych i plakatów. Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach dołącza do wystawy oryginał okładki "Rogasia z Doliny Roztoki", natomiast za sprawą wydawnictwa „Iskry” będzie można zobaczyć ilustracje do serii wydawniczej "Naokoło świata".

Patronat honorowy: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Wydawnictwo Iskry