Muzeum Plakatu w Wilanowie w Google Cultural Institute

Wystawa Laureatów...

Kalejdoskop. Plakaty z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie

W ramach Google Cultural Institute Muzeum Plakatu przygotowało wystawę tematyczną ze szczegółowymi opisami obiektów, które można obejrzeć tylko w internecie.

Wystawa Kalejdoskop. Plakaty z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie ukazuje historię kształtowania się grafiki użytkowej w Polsce

i Europie Środkowej do okresu II wojny światowej. Ilustruje ważny proces inicjacji grafiki użytkowej wśród artystów malarzy – osadzonych jeszcze w XIX-wiecznych sposobach obrazowania. Ów kalejdoskop obrazów umożliwia zrozumienie zjawiska powstawania nowej dziedziny sztuki użytkowej, jak i odmiennego języka wizualnego, w którego rozwoju duży udział miały także strategie reklamowe i marketingowe tego czasu. Najstarsze prace odwołują się do najlepszych tradycji grafiki i malarstwa przełomu XIX i XX wieku. Późniejsze – wykorzystują już nowoczesne rozwiązania formalne. Kalejdoskop reprezentuje największy zbiór polskich plakatów w kolekcjach krajowych i światowych.

Niektóre z eksponatów występują jedynie w zbiorach Muzeum Plakatu, tym samym cały zespół ma niepodważalne znaczenie artystyczne i naukowe. Jest to bezcenne spektrum kultury wizualnej tamtych lat.