Nowa wystawa w Muzeum Plakatu od soboty 8 czerwca!

123... polskie plakaty, które warto znać

8 – 30 czerwca 2019

Galeria Format B1

Wernisaż: 7 czerwca 2019 (piątek), godz. 19

Kurator: Michał Warda

Partner wystawy: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

Wystawa zorganizowana w ramach European Design Awards Festival 2019 w Warszawie

Wystawa „123… polskie plakaty, które warto znać” to kuratorski wybór najbardziej reprezentatywnych dla polskiej grafiki projektowej prac z lat 1945-2000. Wśród prezentowanych druków obecne będą kanoniczne dzieła polskiej szkoły plakatu, ale również projekty spoza głównego nurtu, zasługujące po latach na ponowne odkrycie, a wśród nich tak rzadko dziś prezentowane plakaty reklamowe, polityczne i społeczne. Wszystkie zakwalifikowane do pokazu prace stanowią nie tylko wizytówkę polskiego plakatu 2 poł. XX w., ale i bogatej kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wśród autorów prezentowanych prac znajdują się najbardziej znani i utytułowani mistrzowie gatunku: Roman Cieślewicz, Eryk Lipiński, Jan  Lenica, Jan Młodożeniec, Józef Mroszczak, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski. Natomiast plakaty wybrane przez kuratorski zespół według kryteriów jakościowych, poświęcone są reprezentatywnym historycznie wydarzeniom kulturalnym, społecznym i politycznym.