Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie POLSKA. RYSZARD KAJA (1962–2019)

29-06-2021
OPROWADZANIE KURATORSKIE
 
4 lipca października / niedziela / 12.00
 
Zwiedzanie wystawy z jej kuratorem Mariuszem Knorowskim. Podczas oprowadzania dowiemy się o genezie ekspozycji oraz ulubionych miejscach odwiedzanych przez Ryszarda Kaję i tematach, które podejmował w swoich plakatach, składających się na cykl „Polska”.
 
75 minut /  bilety w cenie 12 i 8 zł w sprzedaży od 2 lipca w kasie Muzeum Plakatu w Wilanowie.
 
 
Cykl „Polska” jest oryginalnym konceptem Ryszarda Kai realizowanym w nieco przewrotnej konwencji, bo na przekór opatrzonym standardom obowiązującym w kategorii plakatu turystycznego. Plakaty przedstawiają miejsca – bo to nie tylko miasta, miasteczka, dzielnice, wsie, ale także regiony, relikty geologiczne, rezerwaty przyrody, parki narodowe etc. – które artysta ukazuje przez pryzmat osobistych wspomnień.
 
Sam Ryszard Kaja tak mówił o swoim cyklu: „Wciąż otrzymuję propozycje, niekiedy nawet bardzo intratne, prośby, zachęty bym namalował jakieś miejsce – NIC Z TEGO! Ta seria jest karmiona moimi wspomnieniami, mimo, że są to plakaty kwalifikowane jako plakaty turystyczne, to prawie nie ma na nich spektakularnych zabytków, jest za to moje o kraju gawędzenie, o jego kulturze, sztuce, języku, o tym co lubię, o tradycji, czasami uroczej, a czasami zabawnej, o zwyczajach, miejscach czarownych, niekiedy mało znanych bez zbędnego upiększania”.