Półwieczny Gombrowicz na plakacie

Vence 1967, fot....

Półwieczny Gombrowicz na plakacie
Gombrowicz półwieczny – taki jest temat konkursu na plakat, ogłoszonego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i Muzeum Plakatu w Wilanowie. To jednocześnie tytuł cyklu wydarzeń związanych z rocznicą śmierci autora „Kosmosu”, składających się na „półrocze” Gombrowiczowskie. Konkursowi, podobnie jak pozostałym wydarzeniom rocznicowym, patronuje Rita Gombrowicz.

Konkurs ma formułę zamkniętą, a organizatorzy zaprosili do niego artystów o światowej renomie. Zaproszeni zostali: Andrzej Klimowski (Wielka Brytania), Cyprian Kościelniak (Holandia), Krzysztof Iwański (Polska), Marcin Władyka (Polska), Mark Fox & Angie Wang (USA), Igor Gurowicz (Rosja-Niemcy), El Fantasma de Heredia  - Anabella Salem & Gabriel Mateu (Argentyna), Michele Bouvet (Francja), Alain Le Quernec (Francja) oraz Uwe Loesch (Niemcy). Artystów wskazał (w porozumieniu z głównym organizatorem) kurator Muzeum Plakatu, Mariusz Knorowski.  Wybraliśmy artystów z Europy i obu Ameryk, choć jak widać, większość stanowią plastycy z krajów, z którymi Gombrowicz był związany biografią. Są wśród nich także Polacy mieszkający od dawna na emigracji – podkreśla Knorowski.

Bezpośrednim pretekstem ogłoszenia konkursu jest pięćdziesiąta rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Chcielibyśmy, żeby nadesłane plakaty były zapisem osobistych interpretacji twórczości jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku – tłumaczy Tomasz Tyczyński, kurator MWG. Teksty autora „Kosmosu” pozostają inspirujące również dla współczesnych, co więcej, czytane z historycznego dystansu odkrywają nowe, często niepokojące znaczenia – dodaje.

Intelektualne prowokacje Gombrowicza dotykały również sztuk plastycznych, więc tym bardziej jesteśmy ciekawi, w jaki sposób odpowiedzą prowokowani. Mamy nadzieję, że prace zgłoszone do konkursu wniosą też nowe elementy w interpretację i popularyzację Gombrowiczowskiego tekstu – podkreślają zgodnie obaj kuratorzy.

Konkursowe prace oceniać będzie jury w składzie: prof. Mieczysław Wasilewski z warszawskiej ASP; Zdzisław Schubert – emerytowany kurator Działu Plakatu i Designu MN w Poznaniu; prof. Janusz Górski z gdańskiej ASP, dawniej związany z wydawnictwem „słowo/obraz terytoria”; Janusz Margański, znawca twórczości Gombrowicza, tłumacz, scenarzysta; Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Autorzy mają zaprezentować jury po dwie prace. Rozstrzygnięcie konkursu we wrześniu, również we wrześniu wystawa pokonkursowa w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Organizatorzy myślą także o pokazaniu prac konkursowych w innych miejscach w kraju oraz poza jego granicami.
Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.