Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

PROGRAM „KLASA W WARSZAWIE. WARSZAWA Z KLASĄ”.

16-01-2020
 
Prezydent m.st. Warszawy wprowadził program #WarszawaDlaUcznia. Jeden z jego punktów – „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” – to dofinansowanie w wysokości 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki, sportu i rekreacji.
Muzeum Plakatu w Wilanowie serdecznie zaprasza klasy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zajęcia łączące elementy edukacji polonistycznej, historycznej, społecznej i artystycznej. 
 
 
 
 

Lekcje prowadzone na wystawie TOŻSAMOŚĆ POLSKA

 

LEKCJE DLA PRZEDSZKOLI I KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Polak mały w podróży
W plakatowej podróży poznamy najważniejsze krainy geograficzne i miasta Polski, popływamy statkiem po Bałtyku i odwiedzimy Ojców. W czasie wędrówki poznamy bohaterów narodowych z odległej przeszłości – rycerzy i wodzów, pisarzy i kompozytorów, ale także spotkamy papieża Jana Pawła II  i pierwszego polskiego kosmonautę. Przewodnikiem podróży między odległą historią a teraźniejszością będzie biały orzeł, który czasem zdejmie swoją złotą koronę, aby założyć krótkie spodenki lub przemienić się w uskrzydlonego pegaza.
 
LEKCJE DLA KLAS IV-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Pytania o Polskę
Plakat, jako sztuka popularna obecna w przestrzeni miejskiej  zawiera odpowiedzi na pytania o to jak rozumiano i z czym identyfikowano Polskę, Polaków i polskość. Obrazowe definicje dziedzictwa odnajdziemy w przedstawieniach krajobrazu, miast i zabytków,  plakatach ukazujących rocznice wydarzeń historycznych oraz postacie, które zasłużyły na miano bohaterów narodowych. Polska tożsamość to również produkty i marki, w których nazwach pojawia się ten przymiotnik jak: polski len, polski fiat, polskie linie lotnicze czy polska moda i wódka.  Zastanowimy się z czym kiedyś kojarzono Polskę oraz co dzisiaj mogłoby znaleźć się na plakatach reklamujących nasz kraj.
 
LEKCJE DLA KLAS ZE SZKÓŁ PONADPOSTAWOWYCH
Uskrzydlona Polonia na Kasztance, czyli narodowe mity i stereotypy 
Klasy ze szkół ponadpostawych zapraszamy do wspólnego mierzenia się z kategorią tożsamości i jej obrazowymi reprezentacjami.  Analizując wybrane plakaty pod względem formy, treści oraz  odniesień literackich, historycznych, społecznych i politycznych rozmawiać będziemy o elementach, które kształtują ducha narodu. Plakaty przedstawiające elementy polskiego krajobrazu, znaki i symbole narodowe, ważne wydarzenia historyczne czy ikony polskości (wodzów, wieszczów, odkrywców i laureatów nagród Nobla) będą punktem wyjścia do rozmów pojęciu kultury narodowej oraz o tym, jak dziś rozumiemy  patriotyzm. Poznamy historyczny repertuar znaków i symboli wykorzystywanych do budowania tożsamości narodowej oraz przyjrzymy się jakim przemianom ulegają one w ostatnich latach. Zmierzymy się również z mitami i stereotypami na temat Polski, które funkcjonują zarówno wśród cudzoziemców, jak również samych Polaków.
Klasy ze szkół ponadpodstawych  mogą zamawiać zajęcia poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z pojęciem tożsamości. Proponujemy sześć  lekcji tematycznych. Istnieje możliwość zamówienia jednorazowo kilku lekcji z krótkimi przerwami.
Tematy:
Krajobraz ojczysty. W poszukiwaniu obrazu Polski.
Historia, ale jaka?
Kanon obowiązkowy. Ikonosfera lektur szkolnych.
Symbole i znaki narodowe. Sacrum i profanum.
Polonia, Matka Polka i Miss Polonia. Personifikacje i alegorie ojczyzny.
Rycerz, wieszcz, papież i noblista, czyli panteon bohaterów narodowych.
 
 
Informacje i zapisy na lekcje muzealne
Bożena Pysiewicz,  bpysiewicz@mnw.art.pl tel 22  842 26 06 wew. 119
 
Informacje o programie „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” tutaj