Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Program towarzyszący wystawie

22-07-2020

OPROWADZANIA KURATORSKIE

  • W poszukiwaniu Jerzego Treutlera

9 sierpnia / niedziela / godz. 11.00 i 15.00 / ok. 60 minut

(spotkanie o godzinie 15.00 z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)

Specjalne spotkanie z udziałem Ewy Reeves, kuratorki Archiwum Jerzego i Aliny Treutlerów oraz Nigela Arthura, kuratora archiwisty kolekcji plakatu w Brytyjskim Instytucie Filmowym.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: mces@mnw.art.pl – decyduje kolejność zgłoszeń.

Bilety do nabycia w kasie muzeum przed spotkaniem (12 i 8 zł)


WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

  • Grafik. Człowiek od wszystkiego

12 września / sobota / godz. 13.00 / ok. 120 minut


Jerzy Treutler ukończył studia na wydziale grafiki warsztatowej zwanej artystyczną, jednak całe życie zajmował się grafiką użytkową. Od lat pięćdziesiątych XX wieku projektował ulotki, opakowania, okładki książek, ilustracje do czasopism, znaki towarowe oraz plakaty. Podczas dyskusji na temat graficznych prac artysty nawiążemy do historii i atmosfery czasów, w których nastąpił wyjątkowy rozkwit krajowego wzornictwa, filmu, muzyki współczesnej oraz powstał fenomen polskiej szkoły plakatu.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: mces@mnw.art.pl – decyduje kolejność zgłoszeń.

Wstęp bezpłatny.

SPECJALNA LEKCJA WAKACYJNA (do 31 sierpnia)

  • Skąd się wzięły plakaty w wilanowskiej Ujeżdżalni?

Dwa dostojne rumaki strzegą wejścia do muzeum. Podczas zajęć dowiemy się, co wspólnego mają konie z plakatami i jak to się stało, że właśnie w Wilanowie powstało pierwsze na świecie muzeum im poświęcone. Przyjrzymy się plakatom prezentowanym na słupach ogłoszeniowych i w muzealnej galerii zastanawiając się, w jaki sposób miejsce ekspozycji wpływa na odbiór pracy. Przy tej okazji poznamy postać Jerzego Treutlera – autora słynnej Jaskółki, znaku graficznego Mody Polskiej.


Zgodnie z wytycznymi sanitarnymi w zajęciach może wziąć udział maksymalnie 14 osób i dwóch opiekunów.
Koszt lekcji: 200 zł od grupy

Czas trwania: ok. 70 min.
Rezerwacje prowadzimy pod numerami tel. +48 22 629 50 60, +48 22 621 10 31 wew. 246, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–15.00.

LEKCJE MUZEALNE (od 2 września)

Zajęcia mogą odbywać się stacjonarnie na wystawie lub mieć formę on-line na platformie do wideokonferencji.

Lekcje dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej

  • Projektujmy nasz świat

Ołówki, pisaki i nożyczki to tradycyjne przybory projektanta. Przy ich pomocy powstawały projekty graficzne Jerzego Treutlera. Przyjrzymy się współczesnym opakowaniom produktów, okładkom książek i czasopism oraz plakatom, które możemy zobaczyć na przystankach i słupach ogłoszeniowych i porównamy je z projektami Jerzego Treutlera, bohatera wystawy. Stosując jego ulubioną metodę wycinanki zaprojektujemy okładki naszych szkolnych zeszytów.


Lekcje dla klas IV–VIII szkoły podstawowej

  • Myśleć bez ograniczeń, czyli zawód projektant

Praca projektanta to przekraczanie granic, odrzucanie powszechnych, popularnych skojarzeń i myślenie bez ograniczeń. Ale jednocześnie to dyscyplina warsztatowa, przywiązywanie wagi do szczegółów oraz precyzja kreski, plamy, barwy. Etykiety pudełek od zapałek, okładki książek, znaczki, loga i plakaty należą do grafiki użytkowej. Choć służy ona konkretnym celom i jej zadaniem jest jasność przekazu, to wiele projektów, dzięki niezwykłej inwencji twórców, ma wyjątkową wartość artystyczną. Takim projektem jest Jaskółka – logo Mody Polskiej, zaprojektowane w 1958 roku przez Jerzego Treutlera.


Lekcje dla klas ze szkół ponadpodstawowych

  • Plakat polski. Dzieło kultowe

Informacja, perswazja, propaganda. To funkcje, które powinien spełniać plakat. Powstaje on na zamówienie i jest dziełem nastawionym na przekaz i komunikację treści wskazanych przez zleceniodawcę. Od końca lat 40. XX wieku artyści polscy zajmujący się projektowaniem plakatów poszli własną drogą, w której najważniejszy był pomysł, skrót myślowy, dowcip. Tak powstała polska szkoła plakatu. Na zajęciach omówimy wybrane plakaty filmowe, sportowe, cyrkowe i społeczne autorstwa Jerzego Treutlera. Przeanalizujemy ich stronę formalną oraz ukryte w nich zaskakujące myślowe rebusy i żartobliwe koncepty.


Oprowadzanie dla zorganizowanych grup osób dorosłych
Spotkania mogą odbywać się stacjonarnie na wystawie lub mieć formę on-line na platformie do wideokonferencji.

Informacje i rezerwacje zajęć dla grup zorganizowanych pod numerami tel. +48 22 629 50 60, +48 22 621 10 31 wew. 246, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–15.00.

Spotkania specjalne w ramach Festiwalu Kultury bez Barier

Oprowadzania w Polskim Języku Migowym oraz spotkania z audiodeskrypcją dla osób niewidomych, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, odbędą się stacjonarnie w Muzeum Plakatu w Wilanowie lub on-line. Szczegóły wkrótce na stronie www oraz w mediach społecznościowych.


Koordynatorka programu: Bożena Pysiewicz, Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej, bpysiewicz@mnw.art.pl