Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Wielcy Janowie od Plakatu- wystawa w ramach FESTIVA CZ_PL

Wielcy Janowie od Plakatu

Młodożeniec i Rajlich należeli do najwybitniejszych twórców plakatu europejskiego XX w. Nagradzani na najbardziej prestiżowych wystawach i konkursach w Europie, USA, Japonii i Meksyku.

Wiele ich łączyło. Urodzili się w latach 20-ych w Europie odbudowującej się z gruzów, w nowych granicach. Europie pełnej wiary w przyszłość, która miała być wolną od wojen. Stało się inaczej. Druga Wojna Światowa i życie za „Żelazną Kurtyną” . To też zaważyło na ich twórczości. Jednak nie odebrało im wolnego ducha, raczej go zahartowało.  Obaj obdarzeni wyjątkowym poczuciem humoru cenionym przez przyjaciół. Pozornie poważne twarze, śmiejące się oczy, lapidarne wypowiedzi obu artystów weszły do historii sztuki współczesnej.

O Janie Rajlichu jego koledzy artyści mówili, że buduje pomosty między Wschodem a Zachodem. Takim pomostem było Graphic Design Biennale w Brnie. Tam Janowie spotykali się i rozmawiali o życiu i sztuce. Młodożeniec cenił Czechów za ich mądry dowcip, pozornie lekkie traktowanie świata. Chętnie projektował plakaty do czeskich filmów. Rajlich z kolei zaprojektował plakat „Solidarność”.

Co łączy ich plakat? Podobna technika, kolor, synteza przekazu? Być może, bo w setkach plakatów zaprojektowanych przez nich znajdziemy i takie, które można byłoby przypisać każdemu z nich. Ale najważniejsza była jednak ich radość życia. Obaj kochali je prawdziwie a miłość do sztuki przekazali swoim synom, też wybitnym artystom – Janowi Rajlichowi Jr., Piotrowi i Stanisławowi Młodożeńcom.

Wspólna wystawa tych artystów – wystawa plakatu może stanowić symboliczną bramę do polsko-czeskiego festiwalu kultury - 2. FESTIVAL CZ_PL, bowiem to właśnie  plakat jest kwintesencją twórczych emocji, artystycznego przekazu.

Kurator wystawy:
Beata Pawelczyk-Błasiak
 

fot. Przemysław...
fot. Przemysław...
fot. Przemysław...
fot. Przemysław...
fot. Przemysław...