Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w latach 1966-2016

Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w latach 1966–2014

Galeria Salon Akademii | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)

13 czerwca – 31 lipca 2016

Kurator wystawy: Zdzisław Schubert

Już od 13 czerwca zapraszamy do Galerii Salon Akademii  (ASP w Warszawie) na historyczną wystawę o 25. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Tytuł wystawy nawiązuje do artykułu Jana Lenicy, laureata Złotego Medalu na 1 MBP w 1966, zatytułowanego „Papierowa Wieża Babel” a zamieszczonego w czasopiśmie „Projekt” w 1978. Autor, który równie sprawnie władał piórem jak pędzlem, dzielił się w nim refleksjami z posiedzeń Komisji Kwalifikacyjnej 7 MBP w 1978. Plakaty z całego świata, które w ciągu 50 lat przewinęły się przez kolejne ekspozycje Biennale rzeczywiście mogą budzić takie skojarzenia - zwracają się do widzów wieloma językami napisów na plakatach i różnymi kodami kulturowymi w warstwie wizualnej.

W ciągu półwiecza z plakatów pokazanych na MBP powstała kolekcja ponad 10 000 tytułów, przechowywana w powstałym w 1968 Muzeum Plakatu w Wilanowie. Spośród nich ponad 600 plakatów otrzymało nagrody i wyróżnienia. Na obecnej wystawie możemy zaprezentować tylko mały wybór z tego zbioru – 101 pozycji projektu 86 autorów i współautorów. Dlatego tytuł wystawy został uzupełniony o słowo wierzchołek.

Galeria Salon Akademii | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 12 – 18