Wystawa MUZEUM JAZZU - A STORY OF POLISH JAZZ

Muzeum Jazzu - The...

Muzeum Jazzu - A Story of Polish Jazz

7 września (niedziela)

Wystawa dostępna wyłącznie przez jeden dzień.

Wystawa jest fragmentem zbioru 76 fotografii, będących ilustracją utworu Jarka Śmietany "A Story of Polish Jazz", przedstawiającego w rytmie Rapu listę artystów i działaczy, którzy tworzyli i tworzą jazz w Polsce.
Andrzej Rumianowski sfotografował 66 osób z tej listy, 10 osób nieżyjących, to fotografie archiwalne. To wyzwanie zajęło Rumianowskiemu ponad dwa lata, ale uwieńczone zostało sukcesem - koncertem w Filharmonii Narodowej 4 X 2009 r. z udziałem 21 artystów: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Robert Majewski, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Ewa Bem, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Paweł Tomaszewski, Adam Czerwiński, Janusz Kozłowski, Jaron Stavi, Patrycja Olton, Mariusz Bogdanowicz, Wojciech Majewski, Paweł Dobrowolski, Raperzy: Bzyk i Guzik. Całość Prowadził red. Marek Gaszyński.
Wystawę fotografii można było oglądać w przerwie w bocznych foyer Filharmonii, jak i podczas całego koncertu na dwóch wielkich ekranach, umieszczonych po obu stronach sceny.
Praca związana z wystawą i zawarte kontakty z muzykami doprowadziły do założenia Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, której celem jest prowadzenie Muzeum Jazzu. Zanim jednak powstała Fundacja, grupa wolontariuszy zawiązana dwa lata temu przy Polskiej YMCA, tworząc Ognisko, którego prezesem jest Andrzej Rumianowski, zebrała pamiątki od ponad 150 darczyńców.

Wilanowska wystawa fotografii jest 56 imprezą, w której uczestniczy, bądż samodzielnie orgranizuje Muzeum Jazzu.