Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Zdzisław Schubert, Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w latach 1966-2014

Zdzisław Schubert, Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w latach 1966-2014
Muzeum Narodowe w Warszawie, 2016
303 strony, 23 x 17 cm

Projekt graficzny: Emilka Bojańczyk / Podpunkt
ISBN 978-8371-008061

Tytuł publikacji nawiązuje do artykułu Jana Lenicy, laureata Złotego Medalu na 1 MBP w 1966 r., zatytułowanego „Papierowa Wieża Babel” a zamieszczonego w czasopiśmie „Projekt” w roku 1978. Książka autorstwa Zdzisława Schuberta towarzyszyła jubileuszowej wystawie o tym samy tytule, która odbyła się z okazji 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w Salonie Akademii warszawskiej ASP w czerwcu i lipcu 2016 roku.

 

Autor idzie tropem przewodniej myśli, która przyświecała głównemu animatorowi Międzynarodowego Biennale Plakatu, prof. Józefowi Mroszczakowi, aby podnieść plakat do rangi dzieła sztuki, podkreślenia jego wysokich walorów artystycznych, które miały być głównym nośnikiem funkcji użytkowych.


Na publikację składa się wstęp autora, będącym swobodnym reportażem z 24 edycji warszawskiego Biennale oraz ponad 300 reprodukcji plakatów zaprojektowanych przez 204 autorów i współautorów, ułożonych chronologicznie.  


Prezentowane w książce plakaty to nie tylko te, uhonorowane przez jury różnego rodzaju nagrodami i wyróżnieniami, ale także pominięte w werdyktach, a jednak, z dzisiejszej perspektywy, zasługujące na uwagę. Spotykamy tu plakaty, których wyróżnienie  przyjmowano z powszechną aprobatą, jak i takie, które budziły gorący sprzeciw i niezrozumienie. Dziś większość z nich weszła do kanonu klasyki w historii światowego plakatu od II połowy XX wieku. Opisy plakatów zostały umieszczone przy reprodukcjach, a zamieszczony na końcu  indeks autorów reprodukowanych prac zawiera odsyłacze do poszczególnych stron książki.


Cena: 70 zł

Książkę można zakupić w sklepie stacjonarnym w Muzeum Plakatu w Wilanowie, a już niedługo w księgarni internetowej Muzeum Plakatu.