Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Zmarł Tadeusz Ciałowicz

19-03-2019

W wieku 92 lat odszedł Tadeusz Ciałowicz, znakomity projektant, autor licznych plakatów, twórca aktywny w wielu dziedzinach sztuk użytkowych. Bogata i różnorodna twórczość Ciałowicza od wczesnych lat 50. związana była z Wrocławiem, którego estetykę i przestrzeń kształtowały przez lata jego liczne projekty.

 

W 2005 roku, w korespondencji z ówczesną kurator Muzeum Plakatu – Panią Marią Kurpik – Tadeusz Ciałowicz tak opisywał początki swojej edukacji i pracy artystycznej we Wrocławiu: „(…) ważnym był fakt, że do tworzącej PWSSP oraz życia plastycznego – nie trafił jako wykładowca – żaden liczący się grafik użytkowy, twórca plakatu. To też nic dziwnego, że przez całe 4-5 lat studiów nie otrzymaliśmy zadania pt. plakat. Wobec tego młody człowiek zafascynowany plakatem uczył się go na ulicy – z rozklejanych na słupach , płotach, w kinach prac Gronowskiego, Trepkowskiego, Tomaszewskiego, Mroszczaka i innych znakomitości. (…)
Nie bez znaczenia dla poziomu w tej dziedzinie były dość często ogłaszane konkursy otwarte z okazji rocznic , świąt państwowych, miejskich o tematyce społecznej, kulturalnej, w których z zapałem i często z powodzeniem brałem udział. Nie bez znaczenia była oczywiście możliwość uzyskania przyzwoitej wysokości nagród pieniężnych… Również nie bez znaczenia było uzyskanie nazwiska na rynku ogólnopolskim plastyki.
Dodam jeszcze, że w pionierskich latach Wrocławia więcej szczęścia do wykładowców miały dyscypliny takie jak malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa (Geppert, Dawski, Pękalski, Krcha, Will), rzeźba (Borys Michałowski, Mehl), architektura wnętrz, mebel (Władysław Wincze). I właśnie tę ostatnią specjalizację ukończyłem i obok plakatu przez kilkadziesiąt lat uprawiałem. Wystawiennictwo było dyscypliną, którą również uprawiałem z zaangażowaniem – kilka dużych, ogólnopolskich imprez artystycznych udało mi się zrealizować, chyba z powodzeniem… (…)”

 

Wszechstronne zainteresowania Ciałowicza, obejmujące projektowanie wnętrz, mebli, znaków graficznych, neonów, form przestrzennych, wywarły wpływ na plakat, w którym unikał powtarzania  raz już zastosowanych technik graficznych, czy specyficznego stylu. Upatrywał w tym swojej przekory, lecz kryła się za tym również świadoma metoda, o której mówił w wywiadzie udzielonym na łamach „Słowa Polskiego” Ewie Han w 1987 roku: „(…) aby uprawiać plakat, trzeba być uważnym obserwatorem życia, rzeczywistości w jakiej mu twórcy i nasi odbiorcy egzystujemy. Bowiem tylko wtedy istnieje szansa, że będziemy „mówić” tym samym językiem, posługiwać się tymi samymi symbolami, znakami, a co za tym idzie, wzajemnie się zrozumiemy”.

 

Tadeusz Ciałowicz urodził się w 1927 roku Zielonce pod Warszawą, zmarł 15 marca 2019 roku we Wrocławiu. Architekt wnętrz, projektant grafiki użytkowej, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Najczęściej nagradzany wrocławski grafik użytkowy w dziedzinie plakatu i znaku graficznego. Laureat licznych konkursów na plakat, w tym m.in. Ogólnopolskiego Biennale Plakatu w Katowicach (1971) i Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (1972). Autor stosowanych do dziś logo m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia (1959), czy Muzeum Architektury we Wrocławiu (1962).

 

Pogrzeb Tadeusza Ciałowicza odbędzie się w piątek, 22 marca o godzinie 11.00 na cmentarzu przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Tadeusz Ciałowicz,...
Tadeusz Ciałowicz,...
Tadeusz Ciałowicz,...
Tadeusz Ciałowicz,...