Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2007

Jak meteor...
Stanisław Wyspiański 1869-1907. Dzieła ze zbiorów Muzeum Nardowoego w Warszawie

11-01-2007

Komisarz wystawy: Elżbieta Charazińska

 

Strona internetowa wystawy: http://www.wyspianski.mnw.art.pl

 

Dzieło Stanisława Wyspiańskiego obejmuje różne dziedziny artystyczne, wzajemnie się dopełniające w wizjonerskiej syntezie sztuk. Krótkie, zaledwie 38-letnie życie artysty, wypełnione intensywną twórczością poetycką i malarską, kojarzy się nieodparcie z oślepiającym rozbłyskiem meteoru. Wszak sam pisał: „Bądź jak meteor, jak błyskańce ...”


 Kolekcja dzieł Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie obejmuje około dwustu prac artysty. Tworzą ją: 6 obrazów olejnych, ok. 50 pasteli, ok. 60 akwarel, rysunków, szkiców kredkowych i ołówkowych, trzy szkicowniki, jak również bogaty zespół cennej korespondencji oraz materiały ikonograficzne. W osobnym gabinecie na Galerii Malarstwa Polskiego stale eksponujemy jedynie ok. 20 najwybitniejszych dzieł Wyspiańskiego, wykonanych techniką pastelu. Są to tak znane obrazy, jak: symboliczne Chochoły, głęboko refleksyjne podobizny własne - Autoportret na tle więdnących liści, słynne Macierzyństwo, pięć pejzaży z serii Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki.


 W związku z setną rocznicą śmierci tego wybitnego artysty pragnęlibyśmy zaprezentować szerokiej publiczności po raz pierwszy całą spuściznę Wyspiańskiego, zbieraną sukcesywnie w Muzeum od lat 20. XX w. Nasza kolekcja ukazuje wszechstronność talentu i zainteresowań Wyspiańskiego na przykładach bardzo wybitnych dzieł, poczynając od portretów własnych i rodzinnych, wizerunków przyjaciół, pejzaży, projektów witraży i polichromii, mebli, kostiumów, winiet i przerywników, okładek, po rysunki inwentaryzacyjne, czy wreszcie tzw. Zielnik. Zespół ten był zawsze chroniony przez pokolenia kustoszy oraz konserwatorów. Większość z tych obiektów była wystawiana jedynie okazjonalnie i bardzo rzadko ze względu na wrażliwą technikę, w jakiej zostały wykonane (osypująca się przy przemieszczaniu kredka pastelowa, kruchy papier podłoża, szkodliwość światła dziennego). Część tej kolekcji nie była nigdy eksponowana.


Wystawę muzealną uświetni prezentacja prac wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy oraz znakomitej scenografki Krystyny Zachwatowicz, które związane są ze spektaklami teatralnymi i filmami według dramatów Wyspiańskiego Noc listopadowa i Wesele, powstałymi w ostatnim półwieczu. Niezapomnianą atmosferę tych przedstawień przypomną nam projekty scenograficzne, kostiumy, rekwizyty oraz plakaty, fotosy teatralne i filmowe, wypożyczone ze zbiorów prywatnych państwa Wajdów, z Fundacji Kyoto-Kraków, w której – w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – znajduje się Archiwum Andrzeja Wajdy, oraz z Muzeum Starego Teatru w Krakowie.

 

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Nieznany pastel Wyspiańskiego

 

 

Zagraj "Kto się złości w szafie?"
www.independent.pl/wyspianski/