Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2007

Magia złota
Sztuka i symbol

02-01-2007

Komisarz wystawy: Ryszard Bobrow

 

26 lutego 2007 r. Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera wystawę zatytułowaną „Magia złota. Sztuka i symbol. Od starożytności do XX w.”, na której zaprezentowanych zostanie kilkaset obiektów złotych i złoconych. Wykonane w okresie od 2 tysiąclecia p.n.e. po wiek XX, reprezentują różne kultury i regiony (Europa, Bliski i Daleki Wschód).

 

O szczególnym znaczeniu złota zadecydowała jego rzadkość występowania, piękny kolor, a także właściwości fizyczne i chemiczne. Utożsamiane z pieniędzmi, bogactwem i władzą, jest także symbolem pojęć bardziej wzniosłych. Stosunek do złota był w różnych kulturach odmienny; Chińczycy bardziej cenili nefryt, a w Tybecie zakaz „ranienia ziemi” sprawił, że do złocenia wizerunków bogów wykorzystywano tylko złoty piasek i samorodki.


Obok przedmiotów złotych, użytkowych i dekoracyjnych, zespołu monet i medali, na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki o przeznaczeniu świeckim i sakralnym, złocone różnymi technikami i dekorowane złotem zarówno dla celów dekoracyjnych, symbolicznych jak i użytkowych.


Uzupełnieniem ekspozycji będą obrazy, rysunki i grafika ilustrujące mity związane ze złotem, ukazujące złote obiekty i biżuterię.