Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2008

Ale zabawki!

03-10-2007

II nagroda w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2008 w kategorii „Programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne”

 

 

Komisarze wystawy: Anna Maga, Katarzyna Rokosz

 

Program towarzyszący

 

Wystawa Ale zabawki nie jest prezentacją „zwykłych” zabawek, lecz pokazem polskich zabawek autorskich – dawnych i współczesnych – które są jednocześnie przedmiotami projektu artystycznego i obiektami sztuki.                     

 

Zabawki, które znalazły się na wystawie pochodzą głównie z dwóch okresów: pierwszy zespół zabawek powstał na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, drugi to przedmioty nam współczesne. Między nimi umiejscowić należy projekty z lat 80-tych XX wieku – drewniane zabawki Andrzeja Latosa i Wojciecha Małolepszego, które ilustrują pierwsze doświadczenia małych firm rodzinnych. Wystawa nie daje pełnego przeglądu sytuacji polskiego zabawkarstwa w tych okresach, ale pokazuje przykłady najlepsze, prace zaprojektowane przez artystów i autorów, którzy są profesjonalistami w swoim zabawkarskim fachu. Zabawki te wyróżnia uroda i swoisty tradycjonalizm wynikający z zastosowania klasycznych technologii i prostych, naturalnych materiałów.

 

Wystawa pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Marii Kaczyńskiej
 
Wystawie towarzyszą album i kalendarz wydane przez firmę BOSZ

 

Mecenas Wystawy PLUS