Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2010

Chopin – ikonosfera romantyzmu

21-10-2009
Konkurs fotograficzny Chopinowskie inspiracje

 

Konkurs Czy nadal jesteśmy romantyczni?

 

 


 

 

 

Strona internetowa wystawy: www.chopin.mnw.art.pl

 

Program towarzyszący wystawie

  

Komisarze wystawy: Iwona Danielewicz i Andrzej Dzięciołowski
 

Przygotowana dla uczczenia 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina wystawa prezentuje dzieła najwybitniejszych artystów polskich i francuskich epoki romantyzmu, sytuując wybitnego polskiego kompozytora i jego muzykę w szerokim kontekście sztuki i kultury europejskiej.


Wystawa koncentruje się na paryskim okresie życia Chopina i jego kontaktach ze współczesnymi mu artystami, tak miejscowymi, jak i polskimi, czynnymi wówczas w Paryżu. Postać poety fortepianu ukazana jest m.in. poprzez twórczość najwybitniejszych malarzy francuskich epoki romantyzmu: Jean-Auguste-Dominique’a Ingres’a, Eugène’a Delacroix, Théodore’a Chassériau, Paula Delaroche’a. Ekspozycja pokazuje też rolę, jaka w artystycznej panoramie epoki przypadła sztuce polskie, pozostającej z ówczesnymi wiodącymi prądami artystycznymi w stałym dialogu. Stąd na wystawie zobaczyć można dzieła Piotra Michałowskiego, Henryka Rodakowskiego, Józefa Simmlera, Jana Matejki, czy Artura Grottgera. Szczególny nacisk położony został na ukazanie stosunków Chopina z Teofilem Kwiatkowskim oraz z przebywającymi na emigracji polskimi pisarzami i poetami, w tym m.in. z Cyprianem Kamilem Norwidem.


Wystawa jest próbą odtworzenia artystycznego imaginarium Warszawy i Paryża czasów romantyzmu. Zgromadzone na wystawie dzieła malarskie, rysunki, ryciny, rzeźby oraz fotografie otwierają przed widzem świat ikonosfery europejskiego romantyzmu. Pojęcie ikonosfery, stworzone i zastosowane w refleksji i metodologii badań nad sztuką nowoczesną przez Mieczysława Porębskiego, odnosi się do universum kultury wizualnej i symbolicznej epoki, na które składają się zarówno tematy właściwe sztuce wysokiej z jej tradycją ikonograficzną, jak i przedstawienia życia codziennego, wnętrza salonu i przestrzeni miejskiej, a także upowszechniająca się ilustracja prasowa.


 W sumie na wystawie prezentowanych jest blisko 200 dzieł, pochodzących z muzeów i instytucji polskich i obcych. Prezentowane na wystawie obrazy, rysunki, fotografie i rzeźby odsłaniają różne aspekty sztuki z 1. poł. XIX wieku. Trzon ekspozycji tworzą bogate zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, znaczna część obiektów pochodzi z Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz stołecznego Muzeum im. Fryderyka Chopina. Na potrzeby ekspozycji swoich bezcennych zbiorów użyczyły znane w świecie muzea francuskie: Luwr, Musée de la Vie Romantique, Musée Carnavalet i Musée national Eugène Delacroix, Musée Ingres oraz holenderskie Dordrechts Museum. W skład wystawy wchodzą też dzieła pochodzące z Fundacji XX. Czartoryskich, Fundacji im. Raczyńskich i Fundacji im. Ciechanowieckich oraz z angielskich i polskich kolekcji prywatnych.

 

Mecenasem Wystawy jest operator sieci Plus.

 

Bilety na wystawę można kupować w kasach Muzeum oraz za pośrednictwem sieci:
www.eventim.pl
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl