Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2010

Mediatorzy

21-10-2009

Komisarz: Tomasz Wendland
 

Program towarzyszący wystawie

 

 

 

 

Mediatorzy (Mediators) to tytuł wystawy, która otwarta zostanie 20 maja 2010 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. W specjalnie zaprojektowanym 2-piętrowym, kontenerowym budynku, który stanie na dziedzińcu naprzeciwko muzeum, swoje prace prezentować będzie 21 artystów z czterech kontynentów. Wielokulturowość wystawy daje możliwość poznania różnych postaw wobec problemów wspólnych dla ludzi mieszkających pod każdą szerokością geograficzną: lękiem przed anonimowością, sprzeciwem wobec indoktrynacji i inwigilacji, ale także potrzebą poszukiwania tożsamości, głodem suwerenności i miłości, potrzebą religijności i akceptacji.


Prace artystów, takich jak Marie Jo Lafontaine z Belgii, Richard T Walter z USA, Jaan Toomik z Estonii, Hye Rim Lee z Korei i Nowego Jorku, Jarosław Kozłowski z Poznania, Miao Xiaochun z Chin, Fred Wilson z Anglii czy Braco Dimitijevic z Chorwacji zmuszać będą do porzucenia własnej i dlatego jedynie słusznej perspektywy widzenia świata. Nakłaniają nas do konstruowania innych sposobów dialogu z rzeczywistością, dostrzegania innych postaw wynikających z głębokiej szlachetności, ale nieczytelnych z powodu innego języka, kultury, stroju czy koloru skóry. Wchodzą one także we wzajemny dialog pomiędzy sobą, niezwykle istotny, gdyż jedna praca będzie rewizją drugiej, jej dopełnieniem, albo wobec niej wątpliwością.


Wystawa jest czymś więcej niż tylko pokazem prac zaproszonych artystów. Staje się również pomostem pomiędzy współczesnością a przeszłością zamkniętą w galeriach i magazynach Muzeum Narodowego. Idea mediacji manifestuje się już w samej decyzji postawienia efemerycznego budynku na dziedzińcu, który zyskuje wymiar łącznika pomiędzy rzeczywistością ulicy a przestrzenią muzeum. Choć komunikuje lęki i potrzeby współczesności, wystawa zaprasza do wnętrza Muzeum i do skonfrontowania ich z tymi, które zakodowane zostały tysiące i setki lat wcześniej w dziełach artystów z wielu epok i kultur świata.


Wystawa zapowiada Mediations Biennale Poznań (4.09.–30.10.2010)


Mecenasem Wystawy jest operator sieci Plus