Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2012

Europa Jagellonica 1386–1572.
Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów

26-10-2012

Prezentowana w dwóch odsłonach, w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim w Warszawie, wystawa Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów to projekt o charakterze międzynarodowym, który realizuje idee wielokulturowości.

Polacy, Czesi i Niemcy połączyli swe wysiłki, by ukazać najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk w kulturze i sztuce za czasów panowania dynastii Jagiellonów. Zakres chronologiczny ekspozycji wyznaczają dwa wydarzenia historyczne – koronacja Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmierć w 1572 roku Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw – Europa Jagellonica – objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morza Czarne i Adriatyckie. Celem wystawy jest prezentacja – poprzez świadectwa artystyczne epoki – zagadnień o tematyce społecznej, gospodarczej, politycznej, artystycznej.

W ramach polskiej edycji projektu otwarte zostały dwie uzupełniające się wystawy – w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim w Warszawie.
Ekspozycja w Zamku poświęcona jest przede wszystkim historii dynastii oraz poszczególnych władców z domu Jagiellonów, osobistościom z ich otoczenia, a także zagadnieniom ceremoniału dworskiego.
W Muzeum natomiast prezentowany jest dorobek cywilizacyjny Europy Jagiellońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem takich zjawisk, jak: bogactwo twórczości artystycznej i kultury umysłowej, wzorce religijności, społeczne przemiany sztuki. Wystawa w MNW jest elementem obchodów Jubileuszu 150-lecia MNW pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Ekspozycji towarzyszyć będzie przewodnik w języku polskim.

Europa Jagellonica od maja do września 2012 roku prezentowana była w Galerie Středočeského kraje w Kutnej Horze. Z Warszawy pojedzie do Poczdamu, gdzie będzie ekspnowana od marca do czerwca 2013 roku w Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte.

Patronat nad międzynarodowym projektem Europa Jagellonica, realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej w Czechach, Polsce i Niemczech, sprawują:
Karel Schwarzenberg
Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej
Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Guido Westerwelle
Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec

Polską edycję wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Zamku Królewskim w Warszawie objął Honorowym Patronatem Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wyłącznym Mecenasem Wystawy jest PKO Bank Polski.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

 

Bilety na wystawę do nabycia w kasach Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Bilet normalny: 20 PLN
Bilet ulgowy: 15 PLN
Bilet wspólny na obie części wystawy: 25 PLN

Program edukacyjny towarzyszący wystawie