Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2012

Plakat na sportowo

08-05-2012

W Galerii sztuki na Lotnisku Chopina otwarta została wystawa pt. „Plakat na sportowo” przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Prezentowane na wystawie prace powstawały w latach 1920–1970. Ich twórcami są najwięksi mistrzowie plakatu m.in. E. Bartłomiejczyk, T. Gronowski, St. Osiecki,  J. Skolimowski, H. Tomaszewski, W. Świerzy, E. Lipiński, M. Freudenreich.

 

W celu urozmaicenia ekspozycji prace o tematyce sportowej skonfrontowano z plakatami turystycznymi zachęcającymi do odwiedzin w Polsce i zwiedzania najbardziej urokliwych jej zakątków. Aby utrzymać jednolity charakter ekspozycji plakaty turystyczne dobierano z tego samego okresu co prezentowane plakaty sportowe.

 

Wystawa „Plakat na sportowo” realizowana jest w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które do współpracy zaprosiło dwie instytucje – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. Cel projektu to promocja polskiej sztuki, możliwość jej zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja jest zapowiedzią Jubileuszu 150-lecia MNW, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.