Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2012

Wywyższeni.
Od faraona do Lady Gagi

20-01-2012

„Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.


Na ekspozycji prezentowane są historyczne hierarchie w dawnych społeczeństwach europejskich (władca jako bóg; wywyższenie przez bliskość wobec władcy-boga; hierarchia z woli boga), ale też hierarchie w społeczeństwach demokratycznych, republikańskich, deklaratywnie egalitarnych (władza z woli ludu; równość jako negacja hierarchii z urodzenia). Elementem wystawy są też hierarchie w społeczeństwach nowoczesnych, w których nastąpił regres autorytarny, powrót dawnych hierarchii totalnych i totalitarnych (nazizm, faszyzm, stalinizm; dyktatura proletariatu, komunizm). Wystawę kończą dzisiejsze hierarchie i ich nowe instrumentaria służące „wywyższeniu”: przywilej dostępu do mediów czy świat współczesnych ekskluzywnych gadżetów.

 

Aby zilustrować wszechwładzę myślenia hierarchicznego i zaprezentować bogactwo jego wizualizacji, na wystawie prezentowane są obiekty z wielu epok – od starożytnego Egiptu (np. sarkofag i kartonaż mumii faraona), przez atrybuty władzy monarszej (strój koronacyjny), aż do współczesnych luksusowych przedmiotów splendoru, jak zegarek Vacheron. Zderzają się ze sobą dawni i współcześni „wywyższeni” oraz sposoby, jakimi zaznaczają swą wyjątkowość i budują wizerunek. Marmurowe głowy i popiersia z dawnych epok zestawione są z wizerunkami współczesnych celebrytów i osobistości ze świata kultury, polityki, sportu. Portrety te, autorstwa wybitnych fotografów, prezentowane są w zmieniających się sekwencjach na nowoczesnych tabletach firmy Samsung, podkreślając migawkowość i ulotność współczesnej sławy.


Opiekunem naukowym ekspozycji jest prof. Krzysztof Pomian, Dyrektor Muzeum Europy w Brukseli. Wystawę, w której uczestniczy większość działów i pracowni MNW, realizuje zespół kuratorów pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby i dr Grażyny Bastek, z udziałem Aleksandry Janiszewskiej.


Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany polsko-angielski katalog.

 

Program edukacyjny towarzyszący wystawie

 

Bilety na wystawę do nabycie w kasie Muzeum oraz na eBilet.pl