100 x independence

30 marca - 20 maja 2018

Noc Muzeów: 19/20 maja 2018 (18:00-01:00)

otwarty wernsaż: 29 marca, godz. 19

Galeria Format B1

Kuratorki projektu: Marjatta Itkonen i Ewa Satalecka

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych i Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, we współpracy z 17 uczelniami ze wszystkich kontynentów – zainicjowały w październiku 2017 r. projekt, którego przedmiotem jest współczesna interpretacja pojęcia “independence”.

Rezultaty warsztatów na ten zadany temat, przeprowadzonych przez studentów i pedagogów uczestniczących w nim uczelni, pokazuje wystawa 100 x Independence. Ten głos młodej generacji obejmuje sto autorskich wypowiedzi studentów z całego świata, interpretujących to zagadnienie z odmiennej perspektywy poznawczej, w innych kontekstach kulturowych i z punktu widzenia odmiennych doświadczeń historycznych. Pojawiają się tu zarówno prace tradycyjne w formie konwencjonalnych plakatu, jak i multimedialne oraz interaktywne prezentacje pochodne tej idei przedstawiania i wypowiedzi.

W ramach projektu powstaje publikacja przedstawiająca także teoretyczne aspekty tej tematyki. Komunikatom wizualnym towarzyszą eseje mentorów kształtujących programy komunikacji wizualnej i multimedialnej, wpływających na postawy przyszłych projektantów i nadających ton współczesnej edukacji projektowej. Ta polifoniczna wypowiedź jest na bieżąco archiwizowana na www.independence.pja.edu.pl.

Projekt identyfikacji wizualnej wystawy i opracowanie wydawnictwa "100 x Independence" prowadzi Basia Krajewska.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Eberta i EUNIC – Warsaw.

Uczelnie partycypujące w projekcie:
1. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa
2. Central Academy of Fine Arts, Pekin, CHRL