Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Diálogo Design: Polônia Brasil | Design Dialogue: Poland Brazil

Diálogo Design: Polônia Brasil
Design Dialogue: Poland Brazil


4 czerwca - 3 lipca 2016, Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro
1-30 listopada 2016, Museu National Brasilia

12 kwietnia - 22 lipca 2018, Oscar Niemeyer Museum w Kurytybie

 

Wystawa Design Dialogue: Poland Brazil to jedno z kluczowych przedsięwzięć planowanych w ramach polskiego sezonu kulturalnego w Brazylii w 2016 roku. Będzie ona prezentowana w dwóch najważniejszych muzeach w Brazylii: w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rio de Janeiro oraz w Muzeum Narodowym w stolicy kraju, Brasilii. Jej celem jest pokazanie dialogu pomiędzy polskimi i brazylijskimi projektantami oraz twórcami grafiki użytkowej.


Część wystawy będzie dedykowana grafice, prezentując m.in. wybrane przez Muzeum Plakatu w Wilanowie polskie plakaty turystyczne z lat 60. i 70. XX w. autorstwa: Waldemara Świerzego, Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Wiktora Górki, Janusza Stannego, Witolda Kaczanowskiego, Zbigniewa Kai, Witolda Janowskiego, Zofii i Andrzeja Darowskich, Marii Tokarczyk, Tomasza Rumińskiego i Jerzego Czerniawskiego. Do udziału w wystawie zostali także zaproszeni współcześni graficy polscy i brazylijscy, którzy specjalnie na tę wystawę zaprojektują plakaty promujące obydwa kraje, nawiązujące do dzieł historycznych Po stronie polskiej będą to: Robert Czajka, Małgorzata Gurowska, Marta Ignerska, Dawid Ryski i Tymek Jezierski,  zaś po stronie brazylijskiej: Bruno Porto, Fabio Lopez, Rico Lins, Grande Circular oraz Estudio Mola.


 Wystawa prezentować będzie również współczesne produkty użytkowe, z którymi najbardziej kojarzone są polski oraz brazylijski design. Zamierzeniem trójki kuratorów wystawy jest przedstawienie obiektów, które są najczęściej pokazywane  w trakcie wystaw, promujących ich kraje właśnie poprzez design. Produkty te zaprezentowane zostaną w pięciu kategoriach, wokół których zbudowana będzie narracja wystawy, tworząc dialog pomiędzy projektantami polskimi i brazylijskimi. Będą to, odpowiednio po stronie polskiej i brazylijskiej, następujące studia oraz projektanci:  Vzór / Furf Design (meble), Agnieszka Bar / Jader Almeida (szkło), Alicja Patanowska / Holaria (porcelana), Kosmos Project / Sergio Matos (folk), Zieta Prozessdesign / Domingos Tótora (innowacja). Wystawie towarzyszyć będą prezentacje multimedialne, tworzące szerszy kontekst oraz pokazujące produkty innych twórców z danej kategorii.  


Gabriel Patrocinio, kurator brazylijski, współautor koncepcji razem z kuratorkami Ewą Solarz oraz Magdą Kochanowską, zauważa:

Przypadkowe spotkania, takie jak to, które było początkiem zorganizowania niniejszej wystawy, pozwalają projektantom z dwóch tak odległych krajów, jak Polska i Brazylia, odkryć obszary wspólnych doświadczeń, dążeń, inicjatyw. Różne historie czy konteksty obu państw nie zabraniają tym grupom wspólnie spojrzeć w metaforyczne lustro i dostrzec podobieństwa po drugiej stronie. Projektowanie graficzne oraz pięć grup obiektów tworzą w tym wypadku niejako oś, wokół której toczy się polsko-brazylijski dialog o designie.

 

 

Kuratorzy wystawy:

Magda Kochanowska, Ewa Solarz, Gabriel Patrocinio

 

Organizatorzy:

Culture.pl / Instytut Adama Mickiewicza, The Spirit of Poland

 

Partnerzy:

Muzeum Plakatu w Wilanowie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brasilii, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Kurytybie


 



Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...
Design Dialogue:...