Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

GEI-TEN Tradycja i współczesność

GEI-TEN

Tradycja i współczesność

9 – 21  kwietnia 2019

Galeria Format B1

Kuratorzy wystawy: Shingo Fujii, Mariusz Knorowski

Projekt identyfikacji wizulalnej wydarzenia: Michał Łojewski

 

Wystawa sztuki japońskiej z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

 

 

W roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę współczesnej sztuki japońskiej, zorganizowanej we współpracy z agencją QUALIART Co., Ltd., pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace wykonane w różnorodnych technikach przez 170 współczesnych twórców japońskich, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Eksponaty były do tej pory częścią ekspozycji od 25 lat wystawianej w świątyni Kiyomizudera - jednej z najstarszych japońskich świątyń, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO - i po raz pierwszy znajdą się poza granicami Japonii.

 

Bliskie i niezwykle przyjazne relacje łączące Muzeum Plakatu z japońskim środowiskiem projektowym, datują się od czasów inauguracji naszego muzeum w czerwcu 1968 roku. Na wystawie prezentującej twórczość laureatów I Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie zaprezentowano prace trzech wybitnych artystów: Jana Lenicy, oraz Hiroshi Tanaki i Kazumasa Nagai. W ciągu  kolejnych lat mieliśmy zaszczyt gościć wielkich japońskich twórców plakatu jako uczestników Biennale, oraz bohaterów wystaw monograficznych: m.in. Shigeo Fukudę, Kioshi Awazu czy Tadanori Yokoo. Możemy się, więc poszczycić jednym z najbardziej reprezentatywnych zbiorów współczesnego plakatu japońskiego na świecie, obejmującym najważniejszych twórców, których nazwiska trwale zapisały się w historii sztuki. Dlatego wybór Muzeum Plakat na miejsce tak ważnej prezentacji sztuki japońskiej w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami, wydaje się naturalny i zgodny z wieloletnią tradycją Muzeum Plakatu w Wilanowie.

 

Jeden ideogram kanji posiada często wiele znaczeń i może być odczytywany (wymawiany) na różne sposoby. Kanji umożliwiają nam więc zróżnicowanie sensu zawartego w słowach. Można powiedzieć, że dzięki tej właściwości ideogramów Japończycy wyrażają swoją wrażliwość i bogactwo emocji. W języku japońskim „藝” oznacza nie tylko „sztukę”, ale też „sadzić, siać, kultywować”. „展” zaś to „ekspozycja”, lecz także „postęp, rozwój”. Mamy więc nadzieję, że nasza wystawa ”藝展 -GEI-TEN” będzie nie tylko miejscem, gdzie mogą Państwo podziwiać prace japońskich artystów, ale zasieje (藝) też kolejne ziarno w przyjacielskich relacjach miedzy naszymi krajami i przyczyni się do ich dalszego rozwoju (展).

 

Shingo Fujii
Kurator

 

 

Mam nadzieję, że wystawa „GEI-TEN”, jako wydarzenie towarzyszące obchodom stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, przyczyni się do rozwoju dwustronnej wymiany kulturalnej.

 

Tsukasa Kawada

Ambasador Japonii w Polsce

 

Obchodzimy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych i niech ta wystawa stanie się kulturalnym pomostem, który połączy nasze kraje. W ten wyjątkowy dzień otwarcia ekspozycji zachęcam Państwa do podziwiania różnorodnych form artystycznego wyrazu, z których słynie Japonia.

 

Hidetoshi Kushida
Prezes i Dyrektor Wykonawczy
QUALIART Co., Ltd.

 

Myślę i zarazem mam nadzieję, że obecna wystawa – podkreślająca stuletnią ciągłość stosunków dyplomatycznych obu krajów - przyczyni się do umocnienia obopólnie inspirującej współpracy, fascynacji i jeszcze lepszego zrozumienia.

 

Mariusz Knorowski
Kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie

 

Wystawa zorganizowana we współpracy z QUALIART Co., Ltd. pod patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce.

Eigetsu, „Fazy...
Noriaki Tanimura,...
Hakuju Omori, „O,...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...
Uroczyste otwarcie...