Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Ścieżki fascynacji – polskie plakaty o Meksyku 1949-2010

Ścieżki fascynacji – polskie plakaty o Meksyku 1949-2010

8 - 31 marca 2019

Galeria Format B1

Kurator wystawy: Jacek Szelegejd

 

Pomysł stworzenia elektronicznej książki poświęconej polsko-meksykańskim kontaktom kulturalnym powstał już w zasadzie na pierwszym spotkaniu zespołu pracowników Muzeum Plakatu w Wilanowie z nowoprzybyłym wówczas do Warszawy Ambasadorem Meksyku, Alejandro Negrinem i jego ekipą. Centralną postacią tego zbioru miał być polski artysta grafik, Wiktor Górka (1922-2004), który przez ponad siedem lat mieszkał i pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Puebla, a później do końca życia utrzymywał związki z „drugą ojczyzną”. Katalizatorem i główną osią wydawnictwa miały zostać polski plakat i meksykańskie kino – dziedziny sztuki, które w obu krajach przeżywały przed kilkudziesięciu laty „złote okresy” w historii.


Obiecaliśmy Panu Ambasadorowi dokonać szczegółowej kwerendy naszych zbiorów,  jednak nikt z nas nie spodziewał się „odkrycia” aż tak dużej, ważnej i wizualnie pięknej kolekcji. Okazało się bowiem, że obustronne kontakty w niezbyt odległej, choć chyba zbyt szybko zapominanej przeszłości, były intensywne i dotyczyły ważnych (nie tylko z punktu widzenia naszych krajów) wydarzeń. Uświadomiliśmy sobie, że znakomite meksykańskie filmy z lat 40.,50. i 60. XX wieku anonsowały plakaty najlepszych polskich grafików, które z czasem weszły do kanonu polskiej szkoły plakatu. By nie być gołosłownym przywołam kilka nazwisk i tytułów: Paloma – film Emilio „Indio” Fernándeza (plakat Waldemara Świerzego z 1948 roku); Rio Econdido – tego samego reżysera (plakat autorstwa Jana Lenicy, 1947); Korzenie – film Benito Alzarakiego (plakat autorstwa Waleriana Borowczyka, 1954); Meksyk w ogniu – Roberto Gavaldóna (plakat Romana Cieślewicza, 1955), by ograniczyć się do kilku zaledwie przykładów. A przecież mamy w zanadrzu całą serię znakomitych surrealistycznych filmów hiszpańskiego reżysera Luisa Buñuela powstałych na meksykańskiej ziemi, które w równie porywający sposób interpretowały prace polskich mistrzów plakatu. Wszystkie te dzieła albo ocierały się, albo otrzymywały najważniejsze nagrody i wyróżnienia na renomowanych międzynarodowych festiwalach filmowych i konkursach graficznych. A przecież wystawa oferuje nie tylko plakaty filmowe. Spory zestaw dotyczy wydarzeń z innych sfer życia – kultury, gospodarki i polityki. Tu też łatwo sobie uświadomić zarówno rangę samych wydarzeń, jak i znakomity poziom artystyczny ich graficznych zapowiedzi.


Wystawa, którą otworzymy dla szerokiej publiczności w dniu 8.03 b.r., będzie prezentowana w Galerii Format B1 Muzeum Plakatu w Wilanowie do końca marca. Mamy nadzieję, że przyczyni się zarówno do promocji wspomnianego na wstępie elektronicznego wydawnictwa, jak i umożliwi bliższy fizyczny kontakt z wypełniającymi jej treść dziełami plastycznymi.
 

Jacek Szelegejd

Wojciech Fangor,...
Jan Lenica, Rio...
Roman Cieślewicz,...
Wiktor Górka, La...