Otwarcie wystawy „Plakat - remediacje” | 25. MBP

Plakat - remediacje

12 czerwca - 25 września 2016

Kurator wystawy: David Crowley

Ekspozycję, zatytułowaną Plakat – remediacje, można będzie oglądać od 12 czerwca (niedziela) bieżącego roku w warszawskim Muzeum Plakatu. Z okazji 50-tej rocznicy Międzynarodowego Biennale Plakatu powstała nowa wystawa zgłębiająca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tej formy komunikacji graficznej. Jej celem jest analiza zjawiska szybkiej transformacji konwencjonalnego plakatu w erze wszechobecnych ekranów cyfrowych i mediów społecznościowych. Dowiedzie ona ponadto, wbrew niektórym komentarzom, że Internet wcale nie zabija plakatu. Zmienia się tylko medium za sprawą technologii cyfrowej.

Zmiana ta oznacza niekiedy, że plakat przybiera całkowicie nową formę, na przykład reklamy na interaktywnym billboardzie, przykuwającej uwagę przechodniów krzykliwością, a czasem również niepokojącą treścią. W innych okolicznościach, takich jak konflikt, który wybuchł na kijowskim Majdanie w 2013 roku lub na placu Tahrir w Kairze w 2011 roku, Internet był środkiem pozwalającym na bieżąco puszczać w obieg proste, ręcznie wykonane plakaty.

Partner strategiczny