Muzeum Plakatu w Wilanowie nagrodzone w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

10-08-2022

Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało 4 nagrody i 2 wyróżnienia w XVI edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Jedno z nich dla Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziału MNW. Nasz projekt doceniono w kategorii "Projekt edukacyjny”.

„A to Polska właśnie… czyli plakatowa definicja Polski" w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Do wystawy Polska. Ryszard Kaja (1962-2019) w Muzeum Plakatu w Wilanowie powstał interdyscyplinarny projekt łączący edukację artystyczną z wiedzą z zakresu geografii, historii, literatury i sztuki Polski. Zajęcia przygotowane we współpracy z nauczycielami, były powiązane z edukacją szkolną, stanowiły jej uzupełnienie i powtórzenie zagadnień omawianych na lekcjach. Umiejętność dostrzegania artystycznych inspiracji, cytatów i korespondencji między sztukami to ważny element edukacji humanistycznej. Uczniowie w plakatach Ryszarda Kai odnajdywali związki z malarstwem i poezją — dzieła sztuki umożliwiły również zapoznanie uczniów z ludowymi tradycjami i zwyczajami w różnych miejscowościach. Związek słowa i obrazu, odnalezienie punktów stycznych z programem szkolnym i edukacją formalną przyniósł doskonałe efekty i satysfakcję w pracy zarówno muzealnika, edukatora, nauczyciela jak również zaangażowanie, aktywność i uśmiech po stronie uczniów.