Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2008

Prezentacja projektów wnętrz i wyposażenia dla MNW przygotowanych przez studentów ASP i WSEiZ

29-04-2008

Muzeum Narodowe w Warszawie nawiązało współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W ramach podpisanej umowy studenci uczelni projektują dla muzeum m.in. meble dla zwiedzających i obsługi galerii, system informacji wizualnej oraz oświetlenie.


Studenci Pracowni Projektowania Wnętrz oraz Projektowania Mebla wykonali dla muzeum makiety i modele sprzętów z przeznaczeniem do wyposażenia takich powierzchni jak kawiarnia, przylegający do niej taras oraz dziedziniec główny. Ponadto wykonano projekty mównicy, siedziska dla osób pilnujących i zwiedzających, projekt stolika dla kasjera oraz projekty siedzisk dla dzieci. Wykonane projekty cechuje nowoczesne spojrzenie na przestrzeń muzealną. Wyróżniają się kreatywnością i prostotą wykonania oraz dużą funkcjonalnością.


Najlepsze projekty zostaną zaprezentowane w Gmachu Głównym Muzeum od 25 kwietnia do  11 maja 2008. Następnie pokaz zostanie rozszerzony o inne prace i udostępniony od 29 maja do 24 czerwca 2008 w „Kuchni” w Królikarni.


Studenci przy projektowaniu mebli otrzymali następujące wytyczne do projektu:
− meble zaprojektowane do wyposażenia powinny być dopasowane charakterem do architektury budynku;
− konstrukcje mebli plenerowych powinny być składane i rozmontowywane, a z uwagi na wykorzystywanie na zewnątrz budynku ich powierzchnia powinna być uodporniona na wilgoć
− poszczególne meble powinny stanowić komplety, jednorodne pod względem stylistycznym, oparte na tych samych zasadach konstrukcyjnych, z wykorzystaniem tych samych materiałów.


Współpraca pomiędzy MNW a uczelniami została nawiązana w odpowiedzi na apele zwiedzających, którzy sygnalizowali m.in. brak sprzętów do odpoczynku (fotele, ławy, małe formy dla dzieci) oraz uwagi o funkcjonalności kawiarni, księgarni czy hallu. Muzeum zaproponowało dobrze znanym od lat profesorom z wydziałów projektowania wnętrz i mebli podjęcie tego tematu ze studentami. Koordynatorem prac projektowych z ramienia obu uczelni został prof. Andrzej Bissenik.


Aby móc ocenić przydatność projektów Muzeum chciałoby wykonać prototypy mebli w skali 1:1, w większości są to meble wykonane z litego drewna – jesionu, a w przypadku siedzisk dla dzieci z lekkiej tektury i odpornego filcu. Wykonanie prototypów uzależnione jest jednak od pozyskania funduszy na ten cel.

 

Folder