Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2008

Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar

03-10-2007

Komisarz wystawy: Witold Dobrowolski

 

Wystawa „Ukraina światu” jest pierwszą prezentacją poza granicami Ukrainy czołowych dzieł pochodzących z wspaniałej kolekcji prywatnej zgromadzonej przez dwu przemysłowców i wybitnych mecenasów ukraińskich Sergieja Płatonowa i Sergieja Taruty. Okres głębokiej politycznej i społecznej transformacji przez który przechodziła Ukraina po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności sprzyjał procesowi osłabienia różnych agend rządowych, stwarzając niebezpieczeństwo rozproszenia i wywozu cennych dokumentów archeologicznej przeszłości kraju. W trosce o ich zabezpieczenie dla narodowej kultury Płatonow z Tarutą zaczęli tworzyć kolekcję, która w ciągu jednej zaledwie dekady stała się jednym z najbogatszych zbiorów dokumentujących archeologiczną przeszłość  kraju.


Wystawa obejmie 400 dzieł pochodzących z okresu między szóstym tys. przed n. Chr. po 12 wiek po Chr. i dokumentujących wszystkie najważniejsze okresy przebogatej historii Ukrainy od fascynujacej kultury trypolskiej poprzez dzieła Kimmerów, Scytów, Sarmatów, Greków, Rzymian, Bizancjum i kijowskiej Rusi.
Ton nadawać będą charakterystycznie i pięknie zdobione naczynia trypolskie, w tym arcyciekawe modele budowli kultowych i domów mieszkalnych, przedmiotów i sprzętów codziennego użytku, informujące o różnych aspektach charakteryzujących te niezwykle rozwiniętą kulturę końca neolitu i początków epoki brązu; broń, uprząż końska, ozdoby i przedmioty codziennego użytku Kimmerów i Sarmatów, figurki terakotowe, naczynia greckie i rzymskie o dekoracji malowanej i plastycznej a przede wszystkim przebogate i różnorodne  złote klejnoty Scytów, Greków, Rzymian, wyroby złotnicze z Bizancjum i Rusi kijowskiej. Ozdobą ekspozycji będą z pewnością starsze od egejskich lecz porównywalnie urodą naczynia trypolskie, pełne polotu, fantazji i dynamizmu arcydzieła złotnicze w typowym dla ludów stepowych stylu zwierzęcym, klasyczne i mistrzowskie klejnoty greckie, ozdoby czy dewocjonalia bizantyjskie a takze ozdoby ruskie, w tym fascynująco zdobione emaliami wisiory i kabłączki skroniowe.


Od czasów wystaw "Złota starożytnej Italii" z 1962 i "Złota scytyjskiego" z Ermitaża z 1976 r. Muzeum Narodowe nie miało okazji by gościć wystawę  o tak dogłębnym i wszechstronnym wglądzie  w czołowe osiągnięcia  artystyczne i techniczne najsłynniejszych złotników starożytności – zdobionych granulacją, filigranem oraz szlachetnymi kamieniami naszyjników, bransolet, kolczyków, pierścieni, wytwornie dekorowanej broni i przedmiotów kultowych. Dzięki rozległości historycznej wizji, różnorodności i bogactwu eksponatów, wystawa stworzy wyjątkową okazję do poznania fascynującej i przebogatej przeszłości kulturowej naszych sąsiadów do której także i my w przeszłości staraliśmy się podwiązać w poszukiwaniu własnej tożsamości, uznając za polskie i narodowe starożytne sarmackie korzenie.

 

Spot reklamowy

 

Spot reklamowy TV

 

Spot reklamowy radio