Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2011

15. Salon Plakatu Polskiego

30-06-2011

 

Komisarz wystawy: Rafał Nowakowski
  

Salon Plakatu Polskiego jest cykliczną wystawą o zasięgu ogólnopolskim, organizowaną co dwa lata przez Muzeum Plakatu w Wilanowie. Muzeum przyjmuje wszystkie prace zaprojektowane i wydrukowane w ostatnich dwóch latach.
 
Na tegorocznej wystawie można zobaczyć niemal 500 prac ponad 100 najznamienitszych artystów z całego kraju. Jest to największy przegląd grafiki użytkowej ukazujący najnowsze trendy w projektowaniu graficznym. Salon stara się bowiem „na gorąco” prezentować to, co interesującego dzieje się w polskiej kulturze i sztuce.

 

Każdy Salon ma inny motyw przewodni. Poprzedni podkreślał udział kobiet-artystek, obecny odnosi się do szeroko pojętej nowoczesności. Tegoroczni uczestnicy to głównie młodzi i często uznani artyści. Dlatego dzisiaj można mówić nie tyle o renesansie „polskiej szkoły plakatu”, ale o nowej epoce w sztuce plakatu. Prezentowanych prac czasem nie sposób opisywać tradycyjnymi, konwencjonalnymi kategoriami – to często już post-plakat!

 

W plakacie i grafice użytkowej zwycięża typografia i stylizacja. Artysta nie odwzorowuje przedmiotu, ale przedstawia go za pomocą kompozycji, wzoru, czy choćby fakturalnie. Nadesłane prace cechuje futurystyczna stylistyka, awangardowe rozwiązania plastyczne, nierzadko posunięte wręcz do granic komunikatywności, wizualna brawura i estetyczna drapieżność.

 

Jednocześnie na wystawie można podziwiać najnowsze prace największych mistrzów – Waldemara Świerzego, Andrzeja Pągowskiego, Lecha Majewskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Leszka Hołdanowicza, Władysława Pluty, Macieja Buszewicza, Stanisława Wieczorka, Lexa Drewińskiego.

 

Salon jest przeglądem współczesnych sztuk projektowych, wystawą różnorodną, barwną i żywiołową, bo każdy z plakatów zaczepia widza, drażni go, kusi i uwodzi. Jest też dobrym miejscem dla badania nowych trendów, wypatrywania wschodzących gwiazd i śledzenia postępów artystycznych uznanych twórców.